https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Energia Regionalne Forum Ekonomiczne Kielce. Srebrna gospodarka, to wielka szansa Polski. Zobacz zapis transmisji

Stanisław Wróbel
Wideo
od 12 lat
Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia Kielce to wydarzenie prezentujące wszystko to, co będzie zmieniało nasze życie w najbliższych latach. Rozpoczęło się w poniedziałek 25 listopada 2024 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Panel główny pierwszego dnia dotyczył srebrnej gospodarki. Zobacz zapis transmisji.

Srebrna gospodarka, to wielka szansa gospodarcza Polski

Panel główny pierwszego dnia w ramach Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia Kielce gościła sali Omega Targów Kielce. Zapis transmisji można zobaczyć u góry strony.

Zobacz zdjęcia:

Na samym początku ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że cieszy się, że temat srebrnej gospodarki jest podnoszony.

– Region świętokrzyski jest regionem najstarszym i najszybciej starzejącym się. To nie jest dla nas jednak problem, a wyzwaniem. Ale też wielką szansą dla ludzi, bo możemy zainwestować w usługi, które adresowane są do starszej części społeczeństwa. Na 1 seniora obecnie przypadają 3 osoby w wieku produkcyjnym, ale za 16 lat na 1 seniora przypadać będą 2 osoby w wieku produkcyjnym. To może przestraszyć, ale popatrzmy na to inaczej. Powinniśmy tak zorganizować usługi, by wesprzeć rodzinę w opiece nad osobą starszą. Bo najpierw trzeba dostrzec człowieka – podkreśliła ministra.

Dodała również, że inwestycje w badania i nowoczesne technologie również będzie przyspieszać, a tym samym odciążać ludzkie ręce.

Opowiedziała też o bonie senioralnym.

– Mogliśmy przelać pieniądze samorządom i powiedzieć „róbcie”. Ale to była ostatnia droga, jaką chciałam pójść. Nam chodziło o to, by z pieniędzy publicznych zbudować publiczny sektor usług. Najpierw szukamy rąk do pracy i szkolimy te osoby. Do 12 grudnia trwają konsultacje społeczne w całym kraju, które pokazują, że jak się obudzi tę energię, to ludzi chętnych do takiej pracy nie brakuje. Nie brakuje też potencjału. Kolejnym krokiem będzie zebranie uwag i opracowanie konsultacji, przyjęcie ustawy i rozpoczęcie szkoleń – informowała.

Głos zabrał Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

– Problem dotyczący kadr medycznych dotyczy właściwie wszystkich krajów. Jeśli nie teraz to w niedalekiej przyszłości. Cały czas trwają szkolenia, kursy dla osób, które chcą być opiekunami medycznymi, więc zauważamy ten problem. A jednak w Polsce niedobory są duże. Wciąż musimy odbudować potencjał ludzki. Jest coraz więcej uczelni, które szkolą lekarzy i personel medyczny i to jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Musimy w grupie lekarzy doprowadzić również do wymiany pokoleń, ponieważ średnia ich wieku jest dość wysoka. A jeśli mówimy o sztucznej inteligencji i robotyce, to w służbie zdrowia spodziewamy się w tej kwestii ogromnego postępu – zwrócił uwagę wiceminister.

Wojewoda świętokrzyski, Józef Bryk, powiedział o polityki senioralnej w regionie.

– Powołaliśmy zespół ekspertów. To przedstawiciele, uczelni, Klubów Seniorów, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którzy od lat zajmują się tą tematyką i znają się na niej najlepiej. Zespół ma rolę doradczą i ostatnio uczestniczył w spotkaniu z ministrą Marzeną Okłą-Drewnowicz. To ludzie chętni do pracy i bardzo pomysłowi.

Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej opowiedział o srebrnej turystyce. Zwrócił również uwagę na coraz częściej występujące pakiety turystyczne połączone z zabiegami medycznymi. - Branża turystyczna musi zauważać ten trend, trend, w którym z atrakcji i podróży coraz częściej korzystają seniorzy. Inaczej zostaniemy w tyle – mówił prezes.

Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej podała kilka przykładów tego, że zagranica już jest gotowa na turystę seniora. - Hiszpania to kraj, z którego na pewno będziemy czerpać. Działa tam program dofinansowania podróży seniorów. Jak się okazuje, to realne zyski i korzyści nie tylko społeczne, ale i gospodarcze, bo każde euro się zwraca – podkreśliła.

Eksperci poruszyli tematy różnych projektów mających na celu wspieranie zdrowego starzenia się. - Budujemy partnerstwo między samorządami a stroną rządową. Nie jest to łatwe partnerstwo. To jest oczywiste, że kołdra zawsze jest za krótka i potrzeby są większe niż możliwości. Ale jeżeli jest budowane kompletnie nowe narzędzie, które dotyka niesamowicie ważnego obszaru to nie mogłoby się to odbyć bez szerokich konsultacji- mówiła Agata Wojda, prezydentka Miasta Kielce.

Targi Kielce S.A. i Centrum Kongresowe Targi Kielce są kołem zamachowym świętokrzyskiej gospodarki. Są też miejscami spotkań międzynarodowych przedsiębiorstw i biznesów, w których wciąż aktywne zawodowo jest srebrne pokolenie. Szczególnie to widać na takich Targach jak Salon Przemysłu Obronnego, gdzie przyjeżdżają czasami szefowie firm po siedemdziesiątce. Ludzie są bardzo długo obecni na rynku pracy - dodał Andrzej Mochon , prezes Zarządu Targów Kielce.

Zobacz zdjęcia:

***

Tytuł panelu: NOWA ENERGIA. SREBRNA GOSPODARKA. Srebrna gospodarka, to wielka szansa gospodarcza Polski. Prezentacja programu rządowego - bon senioralny i innych projektów mających wykorzystać potencjał seniorów w gospodarce. Wspieranie zdrowego starzenia się - ochrona zdrowia, polityka senioralna, srebrna gospodarka.

Oto eksperci:

  • Marzena Okła-Drewnowicz – ministra do spraw senioralnych,
  • Wojciech Konieczny – wiceminister, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
  • Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej,
  • Józef Bryk – wojewoda świętokrzyski,
  • Andrzej Mochoń – prezes Targów Kielce,
  • Rafał Szmytke – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej;
  • Agata Wojda, prezydentka Kielc

Panel prowadzą Jarosław Panek i Marzena Ślusarz.

Zobaczcie galerię zdjęć z panelu głównego pierwszego dnia Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia Kielce

Więcej o Forum Ekonomicznym:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski