Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg dołączyli do Donalda Trumpa na liście spodziewanych nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla.
Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród norweskich posłów, którzy są uprawnieni do zgłaszania kandydatów, pisze The Independent.
Thunberg, Nawalny i WHO - za program Covax mający zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek Covid dla biednych krajów - są prawdopodobnie liderami, wynika z badań przeprowadzonych przez Reuters. Listę nominowanych do tej prestiżowej nagrody zamknięto w niedzielę.
Kandydatów zgłaszają tysiące ludzi, od posłów z całego świata po byłych laureatów tej nagrody, profesorowie i członkowie wybranych organizacji międzynarodowych.
Norweski Komitet Noblowski, który decyduje o zwycięzcy, nie komentuje nominacji i nie ujawnia nazwisk nominowanych.
Ale nominujący mogą ujawnić swoje typy. Tak zrobił Christian Tybring-Gjedde, skrajnie prawicowy norweski polityk, który przedstawił Donalda Trumpa do nagrody w 2021. Powiedział, że były prezydent „zrobił więcej, próbując stworzyć pokój między narodami, niż większość innych nominowanych do nagrody pokojowej”. Miał na myśli rolę Trumpa, jaką odegrał w negocjowaniu porozumienia pokojowego między Izraelem a krajami Bliskiego Wschodu.
Wśród innych nazwisk wysuniętych przez norweskich posłów, z którymi rozmawiał Reuters, znalazły się białoruskie działaczki opozycyjne: Świetłana Cichanouska, Maria Kolesnikowa i Weronoka Cepkało; grupa praw człowieka Węgierski Komitet Helsiński; oraz Iustitia, grupa polskich sędziów broniących praw obywatelskich.
Wśród nominowanych są też: Ruch Black Lives Matter, amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy; były dziennikarz Charlie Hebdo, Zineb el Rhazoui; serwis informacyjny Hong Kong Free Press, międzynarodowa sieć weryfikacji faktów; oraz „Reporterzy bez Granic” z siedzibą w Paryżu (RSF).
NATO, agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i Międzynarodowy Ruch Skautowy również zostały wymienione jako potencjalni kandydaci do nagrody. Laureata 2021 roku poznamy w październiku.
W 2020 roku nagrodę przyznano Światowemu Programowi Żywnościowemu „za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, za wkład w poprawę warunków pokojowych na obszarach dotkniętych konfliktem oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania używaniu głodu jako broni wojna i konflikt ”.
Rok wcześniej premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został uhonorowany „za wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, w szczególności inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”.
