Noc Świętojańska - kiedy wypada?
Noc Świętojańska co roku wypada tego samego dnia. Jest to święto stałe, obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca - w wigilię imienin Jana. Nie wiadomo dlaczego, Google jako datę Nocy Świętojańskiej podaje 6 lipca. Nie jest to jednak poprawna data, bowiem w Polsce Noc Świętojańską obchodzi się 23 czerwca.
Tak wyglądały zeszłoroczne obchody Nocy Świętojańskiej w Żninie:
Noc Świętojańska
Noc Świętojańska to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Często bywa mylona z Nocą Kupały - słowiańskim świętem, które obchodzi się w noc przesilenia letniego. Noc Świętojańska powstała właśnie jako chrześcijańska odpowiedź na pogańskie obchody Nocy Kupały. Stąd też obchodzi się ją w podobny sposób. Noc Świętojańska również związana jest z naturą, a przede wszystkim z ogniem.
Przeczytaj także: Noc Kupały 2018 - kiedy wypada? Co to za święto? [zwyczaje, obrzędy]
Noc Świętojańska zwyczaje, obrzędy
Jakie zwyczaje i obrzędy odbywają się w Noc Świętojańską?
Jednym z najpopularniejszych zwyczajów Nocy Świętojańskiej jest skok przez ognisko i palenie ognisk. Wierzono, że zwęglone części drewna z ogniska, zabierane do domów, chroniły przed piorunami, oddalały choroby i czary, zapewniały dobre małżeństwa, a rozsypane na polach gwarantowały urodzaj. Skakanie przez ogień miało uchronić od bólu krzyża i nóg. Młodzi, skacząc przez ognisko wierzyli, że para, która to uczyni, połączy się ślubem.
Innym zwyczajem podczas Nocy Świętojańskiej jest kąpiel w rzece lub jeziorze. Mówiono, że taka kąpiel „zmywała całe nieszczęście z poprzedniego roku i po takiej kąpieli wszystko lepszy obrót bierze”.
Dużą rolę podczas Nocy Świętojańskiej odgrywają także kobiety, przede wszystkim panny. Dziewczyny tańczą dookoła ogniska, skaczą przez ogień opasane zielem bylicy, co ma chronić je od bezpłodności oraz bólami krzyża i głowy w czasie żniw. Najważniejsze jest jednak tzw. puszczanie wianków na wodzie. To zwyczaj zaczerpnięty właśnie z Nocy Kupały. Co oznacza ten obrzęd z wiankiem? Jeśli wianek wyłowił ukochany chłopak, był to znak, że wkrótce połączą się ślubem. Wróżbą niepomyślną było utonięcie wianka.