https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały 2019 - zwyczaje i obrzędy. Zobacz, co to za święto! [23.06.2019]

mz, wikipedia
W ostatnich latach powraca się do obchodów Nocy Kupały i coraz częściej przypomina dawne obrzędy i zwyczaje.
W ostatnich latach powraca się do obchodów Nocy Kupały i coraz częściej przypomina dawne obrzędy i zwyczaje. Wojciech Wojtkielewicz
Kiedy wypada Noc Kupały i jakie zwyczaje i obrzędy są z nią związane? Poznajcie szczegóły tego pradawnego, słowiańskiego święta.

Noc Kupały to święto, które wywodzi się z wierzeń słowiańskich. Noc Kupały związana jest z letnim przesileniem Słońca. Noc Kupały nazywana jest także nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Jak donosi wikipedia, na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Noc Kupały to święto związane z siłami natury, przede wszystkim ze Słońcem. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Mówi się, ze to magiczna noc, pełna miłości i radości.

Noc Kupał. Kiedy w 2019 roku?

Kiedy wypada Noc Kupały? Noc Kupały przypada w czasie najkrótszej nocy w roku. Przypada to najczęściej w nocy z 21 na 22 czerwca.

Noc Kupały często mylona jest z Nocą Świętojańską. Choć oba święta wypadają prawie dzień po dniu i wywodzą się z podobnego okresu, ich historia jest jednak inna. Noc Świętojańska jest bowiem chrześcijańską alternatywą dla wywodzącej się z kultury słowiańskiej Nocy Kupały.

Przeczytaj także: Dziś Noc Kupały! Masz szansę na najlepszy seks w roku

Noc Kupały - zwyczaje, obrzędy

W ostatnich latach powraca się do obchodów Nocy Kupały i coraz częściej przypomina dawne obrzędy i zwyczaje.

W Noc Kupały rozpalano ogniska, w których palono zioła. Wokół ognia odbywały się radosne zabawy oraz różnego rodzaju wróżby i tańce. Nieodłącznym elementem Nocy Kupały było puszczanie wianków. Jaka była symbolika tego zwyczaju? Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu prawdopodobnie zostanie ona starą panną.

Obrzędem związanym z Nocą Kupały jest także poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. Młodzi, którzy dobrali się podczas Nocy Kupały oddalali się od grupy i udawali często na spacer po lesie, próbując odnaleźć magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-21T19:54:55 02:00, Jan:

dupczyli się każdy z każdym i tyle :)

To jak twoja matka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski