Zobacz wideo: Podatek cukrowy dobija polskich producentów.
Jonathan Moore, brytyjski językoznawca i geograf, poliglota publikuje w sieci filmiki, w których prezentuje ciekawostki geograficzne o różnych miejscach świata. W wideo poświęconemu Bydgoszczy z wielką starannością mówi po polsku, przygotował też anglojęzyczne napisy.
Ciekawostki o geografii Bydgoszczy na YouTube
Multilingo Man, bo taką nazwę nosi profil geografa i językoznawcy na kanale YouTube, przedstawia wydanie specjalne Geograficznych niespodzianek, jak mówi, głównie dla swoich znajomych z Bydgoszczy oraz Polaków mieszkających w Skandynawii i we Włoszech. Właśnie tym trzem państwom poświęca uwagę w filmiku. Stworzył go jednak także z myślą o polskich anglistach i geografach - wszędzie.
Skąd zainteresowanie brytyjskiego geografa i językoznawcy Bydgoszczą? Okazuje się, że zdecydowały sentyment i urok miasta.
- Mój pierwszy polski kolega pochodzi właśnie z Bydgoszczy. Widziałem to miasto na zdjęciach i uważam, że pięknie wygląda - mówi nam Jonathan Moore. - Zaciekawiło mnie to, że miasto to jest wbrew utartym przekonaniom położone dalej na zachód niż wiele tak zwanych zachodnioeuropejskich miast, wliczając, m.in., Lecce we Włoszech, Sztokholm w Szwecji oraz Tromsø w Norwegii. Poza tym, wiem z własnego doświadczenia, że jeśli obcokrajowiec, a szczególnie Brytyjczyk, wie cokolwiek o geografii Polski to sprawia Polakom wielką radość - żartuje Brytyjczyk.
Czego nie wiesz o Bydgoszczy?
- Pytanie za sto punktów: czy potraficie uszeregować cztery miasta - Bydgoszcz, Tromso w Norwegii, Sztokholm w Szwecji i Lecce we Włoszech - od położonego najdalej na wschód do położonego najdalej na zachód? A jakie miasta w Europie leżą prawie na tej samej długości geograficznej co Bydgoszcz? - pyta Jonathan Moore.
- Sprawdź swoją wiedzę na temat geografii Bydgoszczy tutaj
- To nie jest pierwszy filmik, w którym Jonathan Moore chwali się wiedzą na temat Polski. W innym z zamkniętymi oczami wymienia nazwy wszystkich województw i ich stolic. Zobacz tutaj.
- W innym wideo zastanawia się, skąd podobieństwo w wymowie między szkocką odmianą języka angielskiego i językami słowiańskimi? Co ciekawe zaczyna od podobieństwa wymowy takich słów jak agresor i bar.
