Zobacz wideo: Gdzie zamontować czujnik czadu i gazu? Zobacz koniecznie!
W marcu weszły w życie przepisy związane z pandemią, które uniemożliwiły właściwie rozpoczynanie procedury eksmisji lokatorów. Uznano, że ich prawa są nadrzędne wobec praw właścicieli mieszkań. Ochrona lokatorów zaszła tak daleko, że eksmitować można kogoś z mieszkania tylko wtedy, gdy dochodzi do przemocy w rodzinie. Słowa w przepisach nie ma o tych, którzy mieszkają – ale nie płacą.
Jak nie muszą, to za czynsz nie płacą
A problem nieuczciwych najemców jest i narasta. Niekiedy tracą pracą i nie mają jak zapłacić za najem – co jednak ich nie usprawiedliwia. Są jednak i tacy, którzy doskonale znając przepisy mieszkają za darmo, nic nie robiąc sobie z właściciela. Bo ten może obecnie właściwie tylko prosić o uregulowanie należności i wyprowadzenie się. Nawet ci, którzy podpisali z najemcami bardzo promowana umowę na najem okazjonalny (w której to umowie najemca deklaruje, że ma dokąd iść w razie, gdyby trzeba było wszcząć postępowanie egzekucyjne) nie są bezpieczni. Nowe przepisy chronią także tych najemców, którzy podpisali umowy najmu okazjonalnego.
To Cię może też zainteresować
Bydgoszczanka od miesięcy nie może pozbyć się lokatorki
Jak trudno pozbyć się niepłacącego, w dodatku urządzającego głośne, nocne imprezy lokatora świadczy przypadek bydgoszczanki, która wystąpiła w programie „Alarm” w TVP. Kobieta od lutego nie otrzymała grosza za wynajem własnego mieszkania, w dodatku musi ponosić koszty utrzymania lokalu i mierzyć się z pretensjami sąsiadów i wspólnoty, która ma dość ekscesów w lokalu. W materiale wypowiada się również Krzysztof Pietrzyk z Krajowej Rady Komorniczej, który wskazuje, że tego typu przypadków w całej Polsce jest mnóstwo, a obecne przepisy uniemożliwiają komornikom wykonanie eksmisji.
Eksmisje wstrzymane - nawet do lokali socjalnych
Problem odczują też samorządy, które również nie mogą pozbyć się niepłacących w lokalach komunalnych lokatorów.
- W związku z przepisami dotyczącymi pandemii nie realizujemy obecnie żadnych eksmisji – przyznają w Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.
Ministerstwo pracuje nad zmianą przepisów, by umożliwić eksmisję do lokali socjalnych. Będzie to jednak jedynie zmiana formalna - samorządy i tak nie mają odpowiedniej liczby lokali socjalnych, by umieszczać tam tych, nad którymi wisi komornicza egzekucja. W sytuacji prywatnych właścicieli mieszkań nie zmieni się więc właściwie nic.
Bydgoszcz na lotniczych zdjęciach. Odszukasz swój dom?
