Niektórzy klienci dopiero co zdążyli się przyzwyczaić do zasad dotyczących zakazu handlu w niedzielę, a już niedługo czekają nas kolejne zmiany. Przypomnijmy, że od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, możliwość robienia zakupów w tym dniu była stopniowo ograniczana.
Początkowo, zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy możemy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei od 2020 roku zakaz ten zostanie jeszcze poszerzony. Co to oznacza w praktyce?
7 - tylko tyle niedziel handlowych będzie w 2020 roku
Liczba niedziel handlowych w 2020 roku zostanie znacznie ograniczona. W całym roku będzie zaledwie 7 niedziel, w które bez przeszkód będzie można zrobić zakupy. Sprawdźcie, które niedziele wymienia ustawa jako te handlowe.
Niedziele handlowe w 2020 roku - lista:
- 26 stycznia 2020,
- 5 kwietnia 2020,
- 26 kwietnia 2020,
- 28 czerwca 2020,
- 30 sierpnia 2020,
- 13 grudnia 2020,
- 20 grudnia 2020.
W pozostałe niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu. Zakupów nie zrobimy także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe.
To nie koniec zmian, jakie czekają klientów i osoby pracujące w handlu od nowego roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele wskazuje także dni, w których handel będzie zabroniony po godzinie 14. Mowa tutaj o 11 kwietnia 2020 oraz 24 grudnia 2020. Obostrzenia te są związane ze świętami, odpowiednio: Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.
Zobacz także: PiS dalej kontynuując ten proces, czyli zwiększając ilość niedziel z zakazem handlu tak naprawdę wyciąga dywan na którym stoi
W dni z zakazem handlu zakupy możemy zrobić między innymi w aptekach, na dworcach i na stacjach benzynowych, a także w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, czy sklepach z prasą. Otwarte będą także mniejsze osiedlowe sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Czynne będą też Żabki i Freshmarkety. Decyzję o godzinach otwarcia podejmą osoby prowadzące poszczególne placówki.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara do 100 tysięcy złotych. W przypadku uporczywego naruszania tych przepisów, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.
