Choć nie można już zobaczyć baśniowego świata podziemnych korytarzy i zupełnie zmieniła się technologia wydobywania solanki, to inowrocławscy górnicy nadal mają powody do świętowania.
<!** Image 2 alt="Image 162193" sub="Na bankiecie w Savanie wyróżniającym się górnikom wręczono odznaczenia Fot. Nadesłane">W ostatnich latach nad inowrocławskimi kopalniami gromadziły się czarne chmury. Były strajki głodowe i walka o utrzymanie miejsc pracy. Dziś wszystko wskazuje na to, że najtrudniejsze chwile kopalnia ma już za sobą i należy do potentatów pod względem wydobycia solanki.
- Dzień naszej patronki, świętej Barbary, co roku skłania nas do refleksji oraz podsumowania realizacji postawionych na początku roku celów. Do osiągnięć należy zaliczyć dobre wyniki ekonomiczne spółki, które według prognoz będą zgodne z przyjętymi założeniami. Produkcja solanki w ilości około 8 milionów metrów sześciennych rocznie stawia nas w gronie największych zakładów w Europie. Wydobywany u nas surowiec zabezpiecza potrzeby wszystkich fabryk chemicznych w naszym regionie i stanowi prawie 62 procent całej produkcji soli w Polsce - mówi prezes IKS Solino Dariusz Kusiak.
<!** reklama>Zgodnie z wielowiekową tradycją, górnicy w asyście swojej orkiestry 3 grudnia przemaszerowali ulicami miasta, a wyróżniający się pracownicy otrzymali Honorowe Szpady Górnicze. Wręczono też dyplomy inżyniera i technika górniczego oraz górnika. W niedzielę górnicza brać spotkała się na mszy świętej odprawionej w intencji wszystkich górników. Jak nakazuje zwyczaj, mężczyźni i kobiety bawili się oddzielnie. Panowie w karczmie piwnej, a panie na babskim combrze.
Choć z pejzażu miasta bezpowrotnie zniknęły szyby górnicze i barwne podziemne korytarze, które z łezką w oku wspominają starsi górnicy i zastąpiła je sieć rurociągów, pomp oraz komputery, to spółka stawia na dalszy rozwój i zamierza sięgnąć po fundusze unijne.
- Przy jednoczesnej współpracy z największymi partnerami handlowymi, pozwoli nam to na realizację dużego planu inwestycyjnego, umożliwiającego rozbudowę kopalń i bezpieczną eksploatację podziemnego magazynu ropy i paliw. Wszystkim naszym pracownikom z okazji Barbórki składam serdeczne podziękowania za wniesiony wkład pracy i życzę dużo szczęścia, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech żyje nam górniczy stan - mówił podczas uroczystego bankietu prezes Dariusz Kusiak.
Warto wiedzieć
Solanka przyczyniła się do powstania Inowrocławia
- W 1873 roku uruchomiono warzelnię Salina i nastąpił intensywny rozwój górnictwa. Największy wpływ na miasto wywarła zbudowana w latach dwudziestych ubiegłego wieku kopalnia głębinowa z szybami Solno I i Solno II. W latach 1986- 1991 kopalnia ze względów bezpieczeństwa została zatopiona. Pod wodą znalazło się ponad 15 milionów metrów sześciennych wyrobisk, blisko 1500 wypłukanych komór i prawie 300 kilometrów podziemnych chodników.
