Niewiele osób uczyniło tak wiele dla współczesnego języka polskiego, co zmarły w niedzielę w wieku 86 lat prof. Walery Pisarek. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie on był jednym z głównych twórców ustawy o języku polskim. Był też pierwszym rzeczywistym, a później honorowym prezesem Rady Języka Polskiego. Znali go studenci dziennikarstwa z takich prac, jak „Poznać prasę po nagłówkach” i „Retoryka dziennikarska”.
ZOBACZ TAKŻE: Prof. Walery Pisarek, zanim został mistrzem słowa, fedrował na kopalni. Walczy o 500 tys.
ZOBACZ TAKŻE: Walery Pisarek Człowiekiem Roku 2015 Gazety Krakowskiej
Szerszego grona czytelników przysporzyła mu jego „Polszczyzna”. Ale był przecież także badaczem zmian zachodzących we współczesnym języku, czego dowodem jest tom „Słownik języka niby-polskiego”. Poza tym doceniano go jako autora artykułów popularnonaukowych. Pisał teksty dyktand i pełnił funkcję jurora w konkursach „Ogólnopolskiego dyktanda”. Popularność przyniosły mu programy telewizyjne (m.in. „Studio 2), w których propagował wiedzę o języku polskim.
Szkołę powszechną ukończył w czasie II wojny światowej. Potem trafił na polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. To dzięki niemu właśnie na krakowskiej uczelni powstały studia dziennikarskie. Ponad 30 lat był dyrektorem Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie. Poza tym zajmował stanowisko profesora zwyczajnego Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (od 2009 roku).
Przez 22 lata, do roku 2012, pełnił funkcję redaktora naczelnego „Zeszytów Prasoznawczych”.
Jego sława jako badacza języka sięgała daleko poza granice kraju. Piastował m.in. stanowisko dyrektora Środkowoeuropejskiego Centrum Dokumentacji Badań Komunikowania (1974-1992), a także wiceprzewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Mediów i Komunikacji (1976-1988).
ZOBACZ TAKŻE: Z kim by się nie ożenił profesor Walery Pisarek
Zobacz także:**"Pamięć trzeba pielęgnować". Aktorzy kwestują na Powązkach**
Źródło: TVN
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska