https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią...

K
Gdy Grzegorz Ciechowski (na zdjęciu) po raz pierwszy wykonywał utwór „Nie pytaj mnie...”, to pytali wszyscy. Chcieli wiedzieć, o kim śpiewa tak gorzko, lecz z oddaniem. A on śpiewał o Polsce. Jednak mało kto nazwałby ten utwór współczesną pieśnią patriotyczną.

Gdy Grzegorz Ciechowski (na zdjęciu) po raz pierwszy wykonywał utwór „Nie pytaj mnie...”, to pytali wszyscy. Chcieli wiedzieć, o kim śpiewa tak gorzko, lecz z oddaniem. A on śpiewał o Polsce. Jednak mało kto nazwałby ten utwór współczesną pieśnią patriotyczną. <!** Image 2 align=none alt="Image 180337" >

Tym większa szkoda, że masowe w poprzedniej epoce imprezy z serii „klapa -rąsia” mocno nadwerężyły powagę ojczyźnianych utworów. Jest więc może dla nich jakąś szansą ogłoszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy konkurs pieśni partiotycznej, niepodległościowej i ukazującej doświadczenia kolejnych pokoleń Polaków. Śpiewający solo i w zespołach mogą stawać do rywalizacji 15 października**(drugi termin 16.10.) o godz. 16.00* w „Węgliszku”. W repertuarze trzeba mieć obowiązkowo piękną pieśń napisaną (najprawdopodobniej) w 1917 roku „Maszerują strzelcy, maszerują”. Drugą można wybrać wśród takich piosenek jak ta cytowana Ciechowskiego, „Godzina W” Lao Che, „Po ten kwiat czerwony” No To Co czy „Biały krzyż” Czerwonych Gitar. Szczegóły w Internecie na stronie www.mok.bydgoszcz.pl (K)<!\* reklama>

koncert

Głupia nazwa nie wadzi dobrym dźwiękom

Tak, jak piszemy w tytule, wydaje się brzmieć credo Leah Hinton, założycielki zespołu o krytykowanej nazwie El Schlong. Ona robi swoje - gra na gitarze i śpiewa, mając za basistę Nicka Baldwina, a za bębnistę Jordana Tredray’a. El Schlong pochodzi z Nowej Zelandii, ale muzycy szukali też szczęścia w Londynie. Drugi album grupy świadczy jednak o tym, że tak naprawdę sobą czują się tylko na swojej wyspie. Bo to w Nowej Zelandii nagrali album „Time/Place”. Czy coś może być jednocześnie epickie i minimalne, łagodne i porywcze, lekke i ciężkie? Trudno to sobie wyobrazić, ale podobno taka właśnie jest najnowsza płyta El Schlong (na zdjęciu). Grupy, która szlifowała formę jako punkowo-metalowa kapela, by w miarę zdobywania muzycznych doświadczeń postawić na eksperyment, poszukiwanie... Podstawą są metalowe brzmienia, które - bywa - przechodzą w zdumiewająco inne, niepokojące dźwięki. Jak dalece, można sprawdzić osobiście podczas koncertu zapowiadanego w klubie „Mózg” na 15 października o godz. 21.00. (K)

interdyscyplinarnie

Spójrz na świat oczami niewidomego!

20 października o godz. 11.00 w „Cafe Pianola” będą gościć rozmaite dziedziny sztuki, które mają jednak wspólny mianownik. Wszystkich twórców: literatów, muzyków i plastyków coś jednak łączy - są artystami niewidzącymi lub niedowidzącymi. Prezentację „Niewidomi artyści miastu” zorganizował Okręgowy Klub Aktywności Twórczej przy PZNP. Podobnie zresztą, jak happening, który rozpocznie się o godz. 15.00. (K)

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski