Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma litości dla drogowych piratów!

Redakcja
W ocenie policji, wprowadzenie surowszych kar dla kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów, było konieczne
W ocenie policji, wprowadzenie surowszych kar dla kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów, było konieczne Dariusz Bloch
Jak wynika z policyjnych statystyk, po wejściu w życie zaostrzonych przepisów jest mniej wypadków i mniej ofiar. Jak podkreślają jednak policjanci, surowsze kary nie załatwiają wszystkiego. Niektórym kierowcom przydałoby się więcej wyobraźni.

[break]
W maju 2015 roku weszły w życie zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Ich cel był jeden: poprawa bezpieczeństwa na drogach. Wiadomo, że najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, a prawdziwą plagą na drogach są pijani za kierownicą. Stąd ustawodawca wprowadził surowe kary przede wszystkim dla drogowych piratów i nietrzeźwych kierowców.

Strzeżcie się, piraci!

Zgodnie z obowiązującymi od 10 miesięcy przepisami, kierowca może stracić prawo jazdy na trzy miesiące w przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. „Prawko” może zabrać policjant podczas kontroli drogowej. Kierowca, który zostanie złapany na kierowaniu pojazdem podczas trwania kary, nie odzyskuje prawa jazdy przez następne 3 miesiące, co razem daje pół roku.

- Od dnia wejścia w życie nowych regulacji prawnych, czyli od 18 maja do końca 2015 roku policjanci zatrzymali prawo jazdy 475 kierowcom, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Od stycznia 2016 roku zatrzymali 55 praw jazdy - informuje podinsp. Joanna Karpińska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Intencją ustawodawcy była przede wszystkim dotkliwość kary. Niektórym kierowcom brakuje wyobraźni. - podinsp. Joanna Karpińska

Policyjne statystyki, co prawda, nie odnotowują „rekordzistów”, ale funkcjonariuszom z drogówki nie raz zdarzyło się przyłapać pirata, który w terenie zabudowanym pędził z prędkością grubo przekraczająca 100 km/h. - Intencją ustawodawcy była przede wszystkim dotkliwość kary. Niektórym kierowcom brakuje wyobraźni. Pieszy w konfrontacji z pędzącym samochodem nie ma szans - mówi podinsp. Joanna Karpińska.

Mniej wypadków

Nowe przepisy zaostrzyły także kary dla pijanych kierowców. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca, jeżeli został złapany pierwszy raz, karany jest zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz grzywną w wysokości minimum 5 tys. zł. Za drugim razem płaci już co najmniej 10 tys. zł. Za jazdę za spowodowanie wypadku po pijanemu można ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat (wcześniej 10), minimalny okres, na jaki zakaz jest orzekany, to 3 lata.

Od stycznia tego roku policja zatrzymała 208 kierowców pod wpływem alkoholu.

- Zaostrzenie przepisów na pewno przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Świadczą o tym statystyki. W 2014 roku odnotowano 1046 wypadków, w których zginęło 179 osób, a rannych zostało 1114 osób. W 2015 roku doszło do 1002 wypadków, ofiar śmiertelnych było 151, liczba rannych to 1126 - mówi podinsp. Joanna Karpińska. - Zaostrzenie przepisów to jedna sprawa, ale poprawa bezpieczeństwa nad drogach zależy w dużej mierze od nas samych - dodaje Joanna Karpińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!