Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcesz smogu w Bydgoszczy? Wolisz czyste powietrze? Przyjdź na warsztaty!

MM
Michał Milde
Niska emisja to poważny problem - ruszają warsztaty, które mają zachęcić do postawy ekologicznej. Jakie działania podjąć by poprawić jakość powietrza? Przyjdź i dowiedz się na warsztatach.

Wszyscy chcą oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem - właśnie dlatego powinniśmy podejmować działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Przez najbliższe tygodnie prowadzone będą warsztaty, które mają przekonać mieszkańców do zadbania o powietrze w mieście, a tym samym do wymiany niskosprawnych pieców węglowych na ekologiczne i rezygnacji z palenia śmieciami czy węglem niskiej jakości.

W ramach akcji zaplanowano 11 spotkań na osiedlach, które w sposób szczególny narażone są na niską emisję. Warsztaty odbywać się będą o godzinie 17:00 i potrwają dwie godziny. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 18 stycznia o godzinie 17:00 w Zespole Szkół nr 6 przy ulicy Staroszkolnej 12 (Okole).

Kolejne spotkania odbędą się:

  • 22.01 Wilczak-Jary (Zespół Szkół nr 29 przy ul. Słonecznej 26)
  • 23.01 Szwederowo (Szkoła Podstawowa nr 30 przy ul. Czackiego 3)
  • 25.01 Miedzyń-Prądy (Zespół Szkół Nr 8 przy ul. Pijarów 4)
  • 26.01 Górzyskowo (Zespół Szkół nr 14 przy ul. Kcyńskiej 49)
  • 29.01 Czyżkówko (Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Koronowskiej 7)
  • 1.02 Osowa Góra (Zespół Szkół nr 27 przy ul. Sardynkowej 7)
  • 2.02 Piaski (Siedziba Rady Osiedla przy ul. Drzycimskiej 7)
  • 5.02 Jachcice (Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Średniej 98)
  • 7.02 Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto (Szkoła Podstawowa nr 58 przy ul. Gdańskiej 53A)
  • 8.02 Flisy (Zespół Szkół nr 24 przy ul. Puszczykowej 11)

Podczas dwugodzinnych warsztatów będzie można uzyskać kompleksowe informacje m. in. jakie są konsekwencje spalania odpadów, czym jest smog i skąd się bierze, jak zachować się podczas alarmu smogowego, a także poznać skuteczne sposoby ograniczania zanieczyszczeń powietrza. Ponadto jednym z prowadzących warsztat będzie lekarz, który wyjaśni jaki wpływ na zdrowie człowieka ma smog. Specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące programów dofinansowania do wymiany ogrzewania, a na koniec odbędzie się pokaz spalania paliw wraz z pomiarem emitowanych substancji.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WARSZTATÓW:

Przywitanie uczestników.
Przedstawienie scenariusza.

Prowadzenie: Edukator ekologiczny

Skład powietrza.

  • Zanieczyszczenia naturalne i antropogeniczne.
  • Definicja niskiej emisji i gospodarki niskoemisyjnej.
  • Substancje zanieczyszczające powietrze ze szczególnym omówieniem pyłów zawieszonych.
  • Rodzaje urządzeń grzewczych i paliw.
  • Konsekwencje spalania odpadów.
  • Co to jest smog i skąd się bierze.
  • Wskaźniki jakości powietrza.
  • Wpływ niskiej emisji na zdrowie ze statystyką.
  • Niska emisja, a środowisko i finanse.
  • Konsekwencje prawne związane z niską emisją.
  • Gdzie znaleźć informacje o stanie czystości powietrza.
  • Jak zachować się podczas alarmu smogowego.
  • Jak mieszkańcy mogą ograniczyć niską emisję – przykłady z kraju i ze świata.
  • Rośliny a czystość powietrza.
  • Program dofinansowań do wymiany ogrzewania.

Prowadzenie: Lekarz

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie: układ oddechowy, układ krążenia, układ rozrodczy, inne.
Komu niska emisja szkodzi najbardziej.
Zalecenia podczas emisji dużych ilości zanieczyszczeń.
Prowadzenie: Specjalista techniki grzewczej

Krótkie omówienie trendów w UE dot. systemów grzewczych dla budynków jednorodzinnych.
Gama dostępnych urządzeń dedykowanych do wymiany urządzeń nieekologicznych:

  • kotły gazowe o wysokiej klasie energetyczności
  • pompy ciepła
  • kotły na pellet 5-tej klasy czystości
  • klimatyzacje z opcją ogrzewania

Przybliżone koszty eksploatacji z wykorzystaniem powyższych urządzeń
Omówienie technik rozpalania

Możliwości w pozyskiwaniu energii odnawialnej:

  • pozyskiwanie ciepłej wody z systemów solarnych
  • pozyskiwanie prądu z systemów fotowoltaicznych

Stosowanie odpowiednich izolacji budynków i izolacji przewodów grzewczych i wody użytkowej
Niska emisja?

„Niska emisja”, czyli emisja szkodliwych pyłów i gazów na wysokości do 40m. Palenie w piecach śmieciami, niskiej jakości węglem czy korzystanie z niesprawnych kotłów węglowych, sprawia że do atmosfery przedostają się pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie oraz inne niebezpieczne toksyny, które nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia.
Problem tzw. „niskiej emisji” pojawia się w okresie grzewczym i nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Mieszkańcy Bydgoszczy powinni mieć świadomość w jaki sposób sami mogą wpływać na stan środowiska i własne zdrowie.

Co jest celem warsztatów?

Celem jest edukacja bydgoszczan, w zakresie kształtowania świadomości ekologicznej, tworzenia i utrwalania nowych proekologicznych wzorców zachowań oraz zdrowotnych i społecznych korzyści jakie wynikają z ograniczenia tzw. niskiej emisji.

Do kogo skierowane są warsztaty?

Warsztaty skierowane są do wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Zarówno dorośli i seniorzy, a także dzieci i młodzież, w tym w szczególności mieszkańcy zamieszkujący oraz korzystający z ogrzewania węglowego w obszarze szczególnego narażenia na niską emisję (Osowa Góra, Miedzyń-Prądy, Czyżkówko, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Szwederowo, Wilczak-Jary, Okole, Górzyskowo, Jachcice, Piaski, Flisy).

źródło: www.bydgoszcz.pl

Co warto wiedzieć o pyłach w powietrzu?

Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest kilka: domowe piece grzewcze, transport samochodowy, elektrownie węglowe i zakłady przemysłowe. Główną przyczyną zanieczyszczenia rakotwórczym benzo(a)pirenem jest tzw. niska emisja.

Niska emisja - (emisja na niskiej wysokości) wynika z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe, ale także śmieci i tworzywa sztuczne. Z powodu wysokości emisji zanieczyszczeń niska emisja jest zjawiskiem szczególnie szkodliwe – wprowadzane do powietrza zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstania stwarzając lokalne niebezpieczeństwo. W wyniku niskiej emisji do powietrza trafiają szkodliwe substancje: pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (substancje rakotwórcze) i trujące dioksyny.

Pył zawieszony PM10 jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany). W pyle PM 10 znajdują się cząstki o średnicach większych od 10 μm (dla porównania - średnica grubości ludzkiego włosa to ok. 50 μm). Pył PM 10 przedostaje się do płuc i kumuluje się w górnych drogach oddechowych.

Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Pył PM 2,5 - zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia - jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!