https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcę powtórki z likwidacji Zachemu! [KOMENTARZ]

Hanna Walenczykowska
Dlatego właśnie nie podoba mi się zapowiedź przejęcia przez Bumar bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2.

<!** Image 1 align=left alt="http://www.express.bydgoski.pl/img/glowki/walenczykowska_hanna.jpg" >Dlatego właśnie nie podoba mi się zapowiedź przejęcia przez Bumar bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2.

Powstanie wojskowego holdingu też mnie specjalnie nie cieszy. Jakoś nie potrafię patrzeć na takie przejęcia bez niechęci. Skąd ona u mnie? Powodów jest kilka. Pierwszy, to oczywiście to, co stało się z Zakładami Chemicznymi Zachem. Przejęcie przez Ciech doprowadziło do likwidacji jednej z największych i najlepszych firm w Bydgoszczy. Mało tego, przy okazji powaliło na łopatki kilka innych mniejszych firm, które z Zachem współpracowały. Na bruku wylądowało wiele osób.<!** reklama>

Drugim przykładem są Przewozy Regionalne, które ratując własną skórę (myślę o warszawskiej centrali), postanowiły pozbyć się jednego z najlepszych regionalnych oddziałów. Przypomnę, funkcjonuje on w Bydgoszczy i w Toruniu, zatrudnia 700 osób. Większość z nich ma szansę utrzymać pracę, ponieważ pomoc naszym przewozom obiecał marszałek.

Tylko te dwa przykłady dowodzą jednego: nie warto tracić kontroli nad własnymi dobrymi firmami. Właścicieli rezydujących np. w Warszawie tak naprawdę guzik one obchodzą. Kiedy przestają być potrzebne, idą pod młotek i cześć. Bez względu na to, ile osób straci pracę i jak małą kasę właściciel uzyska za sprzedaż nieruchomości. Mam nadzieję, że protest załogi WZL będzie skuteczny i, że uda się obronić niezależność zakładów. Nie chciałabym za jakiś czas pisać o tym, że zwiększa się nam bezrobocie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bydgoszczanin
Nie megalomania, tylko prawda. Ciech sprzedał aktywa związane z produkcją TDI, między innymi listy klientów, ale też patenty i tak dalej. Nigdy nie było mówione, że Basf będzie produkował na terenie Zachemu. To nie nowość. A rentowności produkcji Basfu i Zachemu nijak nie ma sensu porównać. Dlaczego? Dlatego, że Basf to ogromny koncern chemiczny, o znacznie silniejszej pozycji niż Zachem.
C
Czytelnik
Ciech nie sprzedał nierentownej produkcji Basfowi. Ciech wziął pieniądze od Basfa - w znacznej części - za przekazanie klientów Zachemu do Basfa. Produkcja w Zachemie jest wstrzymana i nikt jej nie prowadzi, a więc i Basf. W tej sytuacji nie można mówić, że Ciech sprzedał produkcje Basfowi. Zresztą takie stwierdzenie to najwyższy stopień megalomani.
Izocyjanian produkowany w Basfie na ich instalacjach, przy ich sposobie pracy i zarządzania zapewne rentowny.
B
Bydgoszczanin
Z tym się zgadzam. To nie w Warszawie był problem. Zarząd Ciechu już od dawna starał się pomóc Zachemowi. Już na starcie zainwestował kupę kasy, a później dalej pieniądze szły do Bydgoszczy. Nie dziwie się, że w końcu zdecydowali się sprzedać nierentowną produkcję Basfowi. Ile można wkładać kasy w coś co nie przynosi zysku...
C
Czytelnik
Zachemem zarządzali prezesi, którzy byli od dawna pracownikami Zachemu. To za ich rządów Zachem pojawiły się straty, które w efekcie doprowadziły do obecnego stanu. Przyczyny upadku Zachemu są tu w Bydgoszczy, a nie w Warszawie. Te przyczyny są nadal i niszczą Bydgoszcz jak trąd człowieka. Jak tylko w Zachemie pojawił się prezes z poza Bydgoszczy to strata zmieniła się w zysk.
J
Jaster
Mam nadzielę ze Prezydent Bruski trzyma ... i tym razem nie dojdzie do bezsensownego przejęcia. a swoją droga, co za kraj który nie potrafi wskazać ludzi odpowiedzialnych za zamkniecie Zachemu. Chyba gorzej niż za komuny!!!
Z
Zagrożony
Święte słowa.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski