Droga rowerowa przy rondzie Fordońskim pojawiła się w pierwotnych planach inwestycji. Jeszcze w październiku 2020 r. ZDMiKP informował, że „na etapie ustalania obsługi komunikacyjnej w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji przy ul. Fordońskiej 4 ustalono, że Inwestor zostanie zobligowany do przebudowania fragmentu ul. Fordońskiej (ścieżki rowerowej, chodnika, skrzyżowania z ulicą)”.
Miasto podpisało umowę z JHM Development w kwietniu 2021 roku. W niej nie było już mowy o drodze rowerowej, a dodatkowym pasie do skrętu w prawo z ul. Fordońskiej, który aktualnie powstaje przy osiedlu, wraz z nowym, węższym chodnikiem. Na potrzebę jej powstania może wskazywać natężenie ruchu rowerowego na tym odcinku – miłośnicy jednośladu dziś pokonują ten dystans chodnikiem.
Co sprawiło, że krótka droga rowerowa (od mostu Pomorskiego do ul. Żabiej, przy siedzibie GDDKiA) zniknęła z planów inwestycji? Przeszkodą mógł być pomnik przyrody – jedyny w Bydgoszczy okaz perełkowca japońskiego, choć taki status uzyskał on w 2014 roku. W piątek (18 marca) zapytaliśmy o powód zmiany planów firmę JHM Development. Do poniedziałkowego popołudnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Od ronda Jagiellonów do wiaduktów Warszawskich próżno szukać dróg rowerowych. Drogi na Fordońskiej powstają, ale po drugiej stronie miasta, w kierunku Fordonu. W raporcie z konsultacji społecznych dotyczących rozwoju sieci tramwajowej w Bydgoszczy, opublikowanym pod koniec 2021 roku, znalazła się deklaracja dotycząca wprowadzenia do dokumentacji na etapie opracowywania projektów budowlanych drogi rowerowej po północnej stronie Fordońskiej od Gajowej do Pestalozziego.
Alternatywą dla rowerzystów w przyszłości może być przejazd ścieżkami przy Brdzie, bo dziś nie wszędzie trasę da się pokonać jednośladem. Zmiana może nastąpić po zrewitalizowaniu nabrzeży. Na razie ogłoszono przetarg na gruntowną modernizację odcinka od mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej, z uwzględnieniem ścieżki pieszej i rowerowej.
– Trwają przygotowania do zlecenie prac na kolejnym odcinku bulwarów od ul. Krakowskiej w kierunku mostu Kazimierza Wielkiego. Miasto na ten cel pozyskało środki z funduszy centralnych w kwocie 30 mln zł. Jeszcze przed wakacjami zlecone zostanie to zadanie w formule „zaprojektuj i wybuduj” – przekazał w lutym Urząd Miasta Bydgoszczy.
