Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Teren przy ul. Wyzwolenia i Gryfa Pomorskiego jest nie dość, że duży, to jeszcze atrakcyjny. - Zielony, niedaleko tężnia plenerowa, przystanki wszystkich linii tramwajowych fordońskich, przychodnia z laboratorium, Biedronka i Carrefour, SP nr 9 z przedszkolem... - wylicza mieszkanka Fordonu. - Myślę, że deweloper zrobi dobry interes.
Andrzej Bereda, dyrektor wydziału nieruchomości bydgoskiego Urzędu Miasta podczas środowej (23.11) sesji Rady Miasta Bydgoszczy przedstawiał projekt uchwały w sprawie sprzedaży tego niezwykle atrakcyjnego dla deweloperów terenu w bydgoskim Fordonie u zbiegu ulic Wyzwolenia - Gryfa Pomorskiego - Ostromeckiej.
- Nieruchomość składa się aż z ośmiu działek, ich łączna powierzchnia wynosi 15 463 metry kwadratowe - stwierdzał dyrektor. - Dla tego terenu mamy obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym jest to teren zabudowy mieszkaniowej. Wytypowanie tej nieruchomości do sprzedaży ma na celu pozyskanie środków finansowych i generowanie dochodów do przyszłorocznego budżetu.
Projekt został bez dyskusji zaakceptowany przez radnych 21 głosami "za" przy jednym wstrzymującym się. Dlaczego miasto sprzedaje atrakcyjny teren, o którego przeznaczeniu zdecydowała Rada Miasta Bydgoszczy we wrześniu 2018? Uznano wtedy, że działki mają być wniesione aportem przez miasto do Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na cele realizacji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z mieszkaniami na wynajem w ramach mieszkaniowego programu rządowego: Mieszkanie Plus.
Jak czytamy w uzasadnieniu obecnej uchwały, "ostatecznie, rozmowy prowadzone przez BTBS z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zakończyło pismo PFR Nieruchomości S.A., który jest następca BGK, ze stycznia ub. roku, w którym poinformowano o niekontynuowaniu projektu inwestycyjnego w Bydgoszczy, przy ulicy Gryfa Pomorskiego".
W uzasadnieniu PFRN stwierdza, że budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem jest misją „PFRN”, dlatego stawki czynszu w realizowanych przez ten podmiot inwestycjach mieszkaniowych muszą być niższe niż rynkowe, przy jednoczesnym zagwarantowaniu w pełni ich komercyjnego charakteru. Oznacza to, iż rzeczywiste koszty pozyskania nieruchomości do rządowego programu mieszkań okazały się zbyt wysokie i nie gwarantowały uzyskania stosownych zysków.
W tej sytuacji przedmiotowa nieruchomość zostaje przeznaczona do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego. Przy okazji radni uchylili też swoją poprzednią uchwałę o przekazaniu terenu przy Wyzwolenia Bydgoskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. Nowy właściciel będzie musiał ustanowić służebność przesyłu na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa i Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, bo pod ziemią jest czynny gazociąg i kanał deszczowy.