Czytelnik zastanawia się, czy od 25 kwietnia będą przejściowo działać (równolegle) dwa systemy nadawania?
Krzysztof Frydrych, dyrektor Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Bydgoszczy wyjaśnia : -Na chwilę obecną przełączanie nadajników naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard DVB-T2 realizowane jest zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem i żadne zmiany terminów nie są brane pod uwagę. Oznacza to, że przełączenie dla województwa kujawsko-pomorskiego nastąpi 25 kwietnia 2022 r. Nie będzie żadnej równoległej emisji dwóch systemów jednocześnie, a więc osoby nie posiadające odbiornika telewizyjnego lub dekodera (STB) z DVB-T2/HEVC od 25 kwietnia nie będą odbierać sygnału tych multipleksów, które przejdą na nowy system nadawania. W ostatnich dniach sytuacja dot. przełączeń uległa zmianie tylko i wyłącznie w kontekście multipleksu nr 3 (MUX 3), gdzie znajdują się kanały telewizji publicznej. Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęto decyzję o umożliwieniu nadawania MUX 3 w starym standardzie maksymalnie do 31 grudnia 2023 r. Ma to związek ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mając na uwadze istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowaniu stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. Oznacza to, że od 25 kwietnia 2022 r. multipleksy o numerach 1, 2 i 4 nadawać będą w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, a multipleks nr 3 w dotychczasowym standardzie DVB-T. By poprawnie odbierać wszystkie dostępne naziemnie kanały telewizyjne konieczne jest posiadanie odbiornika telewizyjnego lub dekodera (STB) z możliwością odbioru systemu DVB-T2/HEVC, który jest wstecznie kompatybilny z systemem DVB-T.
To też może Cię zainteresować
Sprawdź, czy telewizor lub dekoder jest gotowy na zmiany
Dyr. Frydrych radzi: - By sprawdzić już dziś, czy nasz telewizor lub dekoder jest gotów na odbiór nowego systemu, jeśli odbieramy telewizję z nadajnika zlokalizowanego dla województwa kujawsko-pomorskiego w miejscowości Trzeciewiec, należy uruchomić automatyczne wyszukiwanie kanałów lub zrobić to ręcznie wskazując kanał 40 lub częstotliwość 626 MHz. Nadawany jest tam testowy multipleks telewizji publicznej w nowym systemie DVB-T2/HEVC. Jeśli odbiornik lub dekoder pomyślnie doda ten multipleks, będzie możliwość odbioru kanałów, a na liście kanałów znajdą się m.in. programy opisane jako „TVP Kultura HD HEVC”, „TVP3 Warszawa HD HEVC”, itd. Jeżeli nasz odbiornik nie zaprogramuje tych kanałów, będzie to oznaczało, że nie jest on gotowy na nowy standard.
To też może Cię zainteresować
Multipleksy dostępne z nadajnika w Trzeciewcu
Od 25 kwietnia 2022 r. - jak informuje dyr. Frydrych - na terenie województwa kujawsko-pomorskiego z głównego nadajnika w Trzeciewcu dostępne będą następujące multipleksy:
MUX 1 – kanał nr 30 (częstotliwość 546 MHz), system DVB-T2/HEVC (tu następuje zmiana z kanału nr 41 – 634 MHz)
MUX 2 – kanał nr 32 (częstotliwość 562 MHz), system DVB-T2/HEVC
MUX 3 – kanał nr 36 (częstotliwość 594 MHz), system DVB-T
MUX 4 – kanał nr 34 (częstotliwość 578 MHz), system DVB-T2/HEVC (jest to multipleks komercyjny, gdzie dostępny ogólnie jest tylko jeden program Wydarzenia 24).
