Nauczyciele do uczniów: Nie zdawajcie matury! Nie będzie uczciwa!

Kinga CzernichowskaZaktualizowano 
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press Grupa
Nauczyciele wrocławskich szkół ogólnokształcących już dziś zapowiadają, że nie odstąpią od strajku nawet na chwilę. Nie wystawią zatem ocen licealistom, choć te powinny się pojawić w dziennikach do najbliższego wtorku. Jeśli zaś uczniowie nie będą mieli ocen, mogą nie mieć możliwości przystąpienia do egzaminów maturalnych. Co zatem z maturami? Nauczyciele radzą uczniom: nie przystępujcie do nich. A magistrat straszy, że odwoła dyrektorów szkół.

Mirosława Chodubska ze Związku Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że decyzja o klasyfikacji należy do nauczycieli. - Udział w strajku jest dobrowolny, a decyzja w tej kwestii należy do członków rad pedagogicznych. Związek nie będzie apelował do nauczycieli o to, by wystawiali oceny - uprzedza Chodubska.

Nauczyciele sami też nie chcą ustępować, dopóki rząd nie zaproponuje konkretnych rozwiązań w sprawie podwyżek płac.
- Jesteśmy w trakcie opracowywania naszych wewnętrznych postulatów. Niektóre dotyczą chociażby klasyfikacji i przebiegu matur. Nasze stanowisko jest takie, że nie chcemy przystąpić do klasyfikacji klas trzecich do czasu rozwiązania problemu - mówi Małgorzata Moczarna, nauczycielka języka polskiego w LO IX przy ul. Piotra Skargi. - Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, wstrzymamy się od wystawienia ocen.

Nauczyciele przypominają, że ze swojej strony dopełnili wszystkich obowiązków. - Oceny proponowane wystawiliśmy jeszcze zanim rozpoczął się strajk. Zamknęliśmy pewien okres. A rząd doskonale wiedział, że strajk jest planowany. Nie było odzewu. Teraz wstrzymujemy się od klasyfikacji - twierdzi Aleksandra Łagowska, nauczycielka języka polskiego w LO IX.

Co w takiej sytuacji z uczniami?
- Może lepiej, żeby nie przystępowali do matury, która będzie przeprowadzana przez leśników czy strażaków. Niech egzaminy maturalne odbędą się w godnych warunkach i zostaną przeprowadzone przez certyfikowanych egzaminatorów. W innym przypadku będzie mnóstwo nadużyć i okazji do łamania regulaminu - radzi Joanna Stefańska, inna polonistka w LO IX.

Gdyby rzeczywiście doszło do nadużyć, egzamin mógłby zostać unieważniony. Certyfikowani egzaminatorzy są szkoleni pod kątem przeprowadzania matur. Czy mogłoby zostać uznane za nadużycie, gdyby rzeczywiście w komisjach zasiadły osoby przypadkowe, przeszkolone "na szybko"? Wiemy bowiem, że członków komisji do egzaminów gimnazjalnych przeszkalano jeszcze tego samego dnia, w którym one się odbywały.

- Już teraz słyszeliśmy o takich sytuacjach, gdzie członkowie komisji chodzili po sali albo rozmawiali przez telefony komórkowe. To jest niedopuszczalne - dodaje Moczarna.

- Dodajmy też, że maturzyści to ludzie dorośli. Doskonale zdają sobie sprawę ze swoich praw i w takiej sytuacji nie będą bali się wnosić o odwołanie egzaminu. My jesteśmy za uczniami, ale i oni muszą nas zrozumieć. Rzeczywistość jest taka jaka jest. Wspierają nas i rodzice, i sami uczniowie - puentuje Małgorzata Wielomek, nauczycielka języka francuskiego w LO IX, przewodniczący ZNP w tej szkole.

Ale jest też inny powód, dla którego nauczyciele nie chcą odstąpić na chwilę od strajku i wystawić ocen.

- Wystawiając oceny, dajemy przepustkę do matury. A skoro boimy się, że matura zostanie przeprowadzona nieuczciwie i niefachowo przez ludzi, którzy nie są profesjonalistami, to naprawdę lepiej będzie to wszystko wstrzymać - dodaje
Joanna Stefańska.

Ale nie we wszystkich liceach jest problem z wystawieniem ocen. - Jesteśmy wdzięczni (i mam tu na myśli i rodziców, i uczniów) dyrektorowi szkoły, Markowi Łaźniakowi, że rada klasyfikacyjna została przeprowadzona jeszcze przed rozpoczęciem strajku. My oczywiście popieramy strajk nauczycieli - mówi Mariola Szumiło, mama maturzysty uczęszczającego do XIV LO, gdzie jutro rodzice organizują dzień otwarty.

Czternastka może być jednak wyjątkiem. Ocen nie wystawili m.in. nauczyciele z LO III, LO VII czy właśnie LO IX. Coraz bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest zatem to, że matury zostaną przełożone na inny termin. Z późniejszego terminu korzystają co roku osoby, które z przyczyn losowych nie mogły się stawić na egzaminie maturalnym. Czy tak się stanie? Czy matura zostanie przełożona?

- Wstrzymajmy się do przyszłego tygodnia od komentarzy, niech maturzyści przez weekend jeszcze trochę się pouczą, poczytają i w spokoju przygotowują się zarówno do klasyfikacji, jak i do matur - mówi wiceprezydent Renata Granowska. - Wiemy, że dziś trwa spotkanie przedstawicieli ZNP. Myślę, że po nim będziemy bogatsi o pewne informacje.

Sytuacja się zaostrza, bo nauczyciele i dyrektorzy są w pewien sposób szantażowani.

- Dyrektorzy szkół byli informowani przez urzędników wydziału edukacji, że jeśli nie przeprowadzą rady klasyfikacyjnej, to będą odwoływani w trybie nagłym - mówi Bartosz Kicki, nauczyciel LO XV we Wrocławiu.

Jeszcze więcej kontrowersji budzi rozporządzenie, które może wprowadzić minister edukacji Anna Zalewska. Chodzi o rozporządzenie lex specialis, które zmuszałoby organ prowadzący (gminę) o natychmiastowe odwołanie dyrektorów (bez żadnych rozmów ani negocjacji) w sytuacji, gdy nie zostaną wystawione oceny klasyfikacyjne. Mówi się o tym m.in. na Twitterze.

- Oczywiście takie rozporządzenie byłoby niezgodne ze wszelkimi zasadami prawa obowiązującymi w naszym kraju - komentuje nieoficjalnie jeden z nauczycieli.

To nie byłaby pierwsza sytuacja, kiedy matura zostałaby przesunięta. Tak się stało m.in. w 1993 roku, wtedy również nauczyciele protestowali, a egzaminy przełożono o dwa tygodnie.

W piątek strajkowało 1015 nauczycieli liceów, nie strajkowało 280.

Danuta Utrata o sytuacji strajkowej

Wideo

Materiał oryginalny: Nauczyciele do uczniów: Nie zdawajcie matury! Nie będzie uczciwa! - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
B
Basia

Terroryści ! Zabraniać dzieciom prawa do nauki,kształcenia ? Jakąś Afryke nauczyciele robią z Polski ! Za darmo nie pracują przecież..

zgłoś
G
Gość

Zwolnic! Sami niech sie zwolnią skoro mają tak źle...,ja pracuje za 1600zł/8h dziennie, ..Oni nie wiedzą jak życie wygląda !

zgłoś
g
gość 2

Zgadzam się z każdym poniższym słowem, pięknie napisane, brawo!!!!!!!!!!!!!!!!

"Szkoda uczniów aby pseudo nauczyciele zrujnowali im życie , zwolnić skoro nie chcą pracować i zatrudnić tych którzy nie mieli "pleców" i nie mają pracy po reformie szkolnictwa.Stres jaki przeżywają gimnazjaliści , ośmioklasiści i maturzyści jest ogromny. W dupach im się już przewraca ,15 % to mało ????.Dwa miesiące płatnych wakacji , ferie wiosenne , przedświąteczne po świąteczne , BożoNarodzeniowe przed i po świąteczne , Ferie zimowe , wycieczki , wyjścia do kina teatru , koncerty , bale , zabawy ....., ileż godzin oni pracują tygodniowo??? Roczny urlop PŁATNY dla podratowania zdrowia .....szok !!!! A co ma powiedzieć pielęgniarka także po studiach pracująca w piątki , świątki i niedziele na Oddziałach Ratunkowych , chiurugii , neurologii po 12 godzin na dobę za marne grosiki ??!!! Wykonuję bardzo ciężką fizycznie i odpowiedzialną pracę , i marzy aby mieć zarobi jakie maja obecnie nauczyciele.Wstyd po prostu wstyd , moja koleżanka jest nauczycielką i nie strajkuje , powiedziała że sumienie nie pozwoliłoby jej bo uważa że zarabia dobrze w porównaniu do innych . .Ja pracuję w budżetówce , staż pracy 40 lat , za rok idę na emeryturę, moja pensja to 3100 brutto , od paru lat żadnych podwyżek .Od kwietnia mamy mieć podwyżki 3-5% .Jakby mi dali tak jak proponuja nauczycielom 15 % z wyrównaniem od stycznia to bym chyba oszalała ze szczęścia. Zwolić szantażystów i zatrudnić tych którzy chcą pracować i sa nauczycielami z powołania."

zgłoś
b
bezrobotny

STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY!

 

zgłoś
g
goscc

Zwolnić to wy możecie miejsce w busie. A druga sprawa, to czym chcecie straszyć nauczycieli? Utratą pracy za 2,5 tys. zł? Większość nauczycieli to panie, a mężowie pracują.

No ciekawe kto sprawdzi prace maturalne? Już widzę jak przyjdą kasjerki z Biedronki do sprawdzania biologii, fizyki, chemii, j. angielskiego, duńskiego, francuskiego etc.

Życzę trollom połamania pióra.

zgłoś
k
k

Rada dla nauczycieli. Bez sprawdzania dać wszystkim maturzystą maksa. Niech się potem uczelnie martwią.

zgłoś
R
Rodzice

Ludzie opamiętajcie się. Nikt nikomu nie broni strajkować, ale co dobrego wyniknie z uniemożliwienia dalszego kształcenia młodym ludziom bo nie będzie klasyfikacji. Jestem rodzicem i w życiu nie poślę swojego dziecka do szkoły, gdzie nauczyciele skrzywdzili swoich uczniów. Niedługo rekrutacja... Gratuluję niektórym szkołom strzału w kolano.... W ten sposób etatów napewno nie uratujecie.... 

zgłoś
x
xyz

Szczerze, aż żółci się ulewa jak to czytam. Sama jestem maturzystka i nie mam zamiaru podejmować żadnych działań w kierunku przesunięcia matury. Nie po to przygotowywałam się przez trzy lata do maja 2019, żeby pisać maturę w innym terminie! To co się dzieje zaczyna być karygodne i rząd powinien zakończyć ten cyrk, bo jak widać nauczyciele nie maja takiego zamiaru i sięgają po coraz śmielsze środki.

zgłoś
m
mama maturzysty

Zwolnić terrorystów. Podwyżki dla prawdziwych pedagogów, którzy nie zostawili swich uczniów (mimo szczucia, opluwania i tylu przykrości ze strony "kolegów").

zgłoś
G
Gość

Zwolnić dyscyplinarnie tych nauczycieli!!!

zgłoś
g
gość

Nauczyciel będzie się wszystkim kojarzył z terrorystą.

zgłoś
o
opinia

To nie są nauczyciele. To są terroryści.

zgłoś
r
rd

Mając do wyboru interes uczniów i własny wybierają pieniądze . Które już im obiecano , tyle że rozłożone w czasie . Zwlekają z aprobatą , bo nie wykonali drugiej części zadania . Zamiast do tablicy rwą się do polityki . Jak niegdyś szaraczkowa szlachta swe kreski oddadzą magnatom .

zgłoś
G
Gość

Szkoda uczniów aby pseudo nauczyciele zrujnowali im życie , zwolnić skoro nie chcą pracować i zatrudnić tych którzy nie mieli "pleców" i nie mają pracy po reformie szkolnictwa.Stres jaki przeżywają gimnazjaliści , ośmioklasiści i maturzyści jest ogromny. W dupach im się już przewraca ,15 % to mało ????.Dwa miesiące płatnych wakacji , ferie wiosenne , przedświąteczne po świąteczne , BożoNarodzeniowe przed i po świąteczne , Ferie zimowe , wycieczki , wyjścia do kina teatru , koncerty , bale , zabawy ....., ileż godzin oni pracują tygodniowo??? Roczny urlop PŁATNY dla podratowania zdrowia .....szok !!!! A co ma powiedzieć pielęgniarka także po studiach pracująca w piątki , świątki i niedziele na Oddziałach Ratunkowych , chiurugii , neurologii po 12 godzin na dobę za marne grosiki ??!!! Wykonuję bardzo ciężką fizycznie i odpowiedzialną pracę , i marzy aby mieć zarobi jakie maja obecnie nauczyciele.Wstyd po prostu wstyd , moja koleżanka jest nauczycielką i nie strajkuje , powiedziała że sumienie nie pozwoliłoby jej bo uważa że zarabia dobrze w porównaniu do innych . .Ja pracuję w budżetówce , staż pracy 40 lat , za rok idę na emeryturę, moja pensja to 3100 brutto , od paru lat żadnych podwyżek .Od kwietnia mamy mieć podwyżki 3-5% .Jakby mi dali tak jak proponuja nauczycielom 15 % z wyrównaniem od stycznia to bym chyba oszalała ze szczęścia. Zwolić szantażystów i zatrudnić tych którzy chcą pracować i sa nauczycielami z powołania.

zgłoś
A
Aga

Zakładnikami nauczycieli stali się uczniowie, jest to bardzo smutne. Przełomem było dla mnie buczenie, mucznie, chrumkanie i kwiczenie pod drzwiami za którymi dzieci zdawały egzaminy. Środowisko samo odarło się z szacunku na wiele lat. Nie wiem jak bym zareagował, gdyby to moje dzieci właśnie pisały egzamin, ale nerwy mogłyby puścić.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3