Ranking „Zrównoważony rozwój miast” przygotowali eksperci z Centrum Analitycznego Polityka Insight na zlecenie Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera. Badacze wzięli pod uwagę takie sfery życia, jak gospodarka, społeczeństwo, środowisko i polityka. Wyniki zostały przedstawione podczas konferencji Europolis 2016, która odbywa się w ostatni weekend w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik.
W rankingu zwyciężyła Warszawa (534,2 pkt na 1000 pkt możliwych), a na podium znalazły się też Sopot (531,8) i Bielsko-Biała (525). Bydgoszcz otrzymała 487,7 pkt i uplasowała się na 9. miejscu. Toruń znalazł się na 14. miejscu, Grudziądz na 31. pozycji, a Włocławek na 49.
PRZECZYTAJ:Równowaga musi być [KOMENTARZ]
Bydgoszcz nie miała sobie równych w kategorii środowisko. Badacze obliczyli, że 100 proc. zanieczyszczeń pyłowych w Bydgoszczy jest neutralizowana i nie trafia do atmosfery, a na hektar powierzchni miasta przypada 52,4 tony emitowanego dwutlenku węgla, czyli ponad dwukrotnie mniej niż przeciętna w Polsce, która wynosi 119 ton. Aż 94 procent ścieków, zanim wpłyną do rzek, zostaje wcześniej poddanych oczyszczeniu.
Przygotowujemy się do dalszego rozwoju transportu szynowego i rewitalizacji kolejnych terenów zielonych. - Rafał Bruski
- Ten ranking potwierdza, że zmierzamy w dobrym kierunku. Nadal będziemy inwestować w rozwiązania i technologie gwarantujące zrównoważony rozwój miasta. Przygotowujemy się do dalszego rozwoju transportu szynowego w mieście, termomodernizacji kolejnych budynków i rewitalizacji kolejnych terenów zielonych - komentuje Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy - Zrównoważony rozwój wymaga złożonych działań w długiej perspektywie, ale będziemy je kontynuować.
Analitycy docenili też to, że bydgoszczanie są bardzo przedsiębiorczy. Zakładają rocznie 162 firmy na 10 tys. mieszkańców, czyli o dwie więcej niż średnia w kraju.
