Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi pod Grunwaldem

Renata Napierkowska
Działania poprzedzające zwycięską bitwę 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu rozpoczęły się od wyprawy rycerstwa z... Inowrocławia. Tutaj też trafili pojmani tam jeńcy.

Działania poprzedzające zwycięską bitwę 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu rozpoczęły się od wyprawy rycerstwa z... Inowrocławia. Tutaj też trafili pojmani tam jeńcy.

<!** Image 2 alt="Image 153242" sub="Choć najważniejsze wydarzenia rozegrały się pod Grunwaldem, to Inowrocław też miał w tym wydarzeniu swój udział Fot. Reprodukcja">Za dwa dni na polach Grunwaldu znów na przeciw siebie staną oddziały polskiego wojska, by zmierzyć się z krzyżacką potęgą. Wielka inscenizacja bitwy uświetni 600. rocznicę zwycięstwa polskiego oręża nad Krzyżakami, a rycerstwo do boju poprowadzi sam król Władysław Jagiełło. Mimo że najważniejsze wydarzenia rozegrały się na polach pod Grunwaldem, to Inowrocław też miał w tym historycznym wydarzeniu swój znaczący udział. - Działania bojowe poprzedzające bitwę pod Grunwaldem rozpoczęły się od Kujaw, a dokładniej od wyprawy z Inowrocławia. 21 czerwca 1410 roku grupa ekspedycyjna rycerstwa wyruszyła w kierunku granicy. W noc świętojańską 24 czerwca polskie oddziały opanowały należące do Krzyżaków wsie na lewym brzegu Wisły, paląc kilka z nich, m.in., Nieszawę oraz Murzynno i zadając mocny cios zakonowi krzyżackiemu - przypomina regionalista, Bronisław Majewski.

<!** reklama>W tym czasie w Toruniu przebywał wielki mistrz krzyżacki Urlyk von Jungingen, jednak nie był w stanie ruszyć na pomoc swoim rodakom, gdyż oddzielała go od nich Wisła. Wyprawa polskich rycerzy z Inowrocławia miała miejsce trzy tygodnie przed ostatecznym starciem pod Grunwaldem i jak twierdzą historycy, zainicjowała działania bojowe i boleśnie zraniła ambicje zakonu. Po tym, jak wojsko polskie pod wodzą króla Jagiełły pokonało siły krzyżackie, do Inowrocławia trafili pojmani jeńcy. Wziętych do niewoli Krzyżaków osobiście uwolnił król Władysław i pozwolił im odejść wolno. Tryumf pod Grunwaldem został, niestety, zmarnowany, bo na mocy pokoju w Toruniu część ziem pozostała w rękach zakonu. Krzyżacy nadal napadali na polskie ziemie i w 1431 r. spalili m.in. Inowrocław. - W średniowieczu Inowrocław spełniał ważną rolę polityczną. W mieście gościł król Kazimierz Wielki, który w 1343 roku zawarł tu pokój z Krzyżakami, a królowa Jadwiga w 1379 przepowiedziała klęskę zakonu - dodaje Majewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!