Światowy Dzień Walki z Rakiem od 14 lat obchodzony jest pod patronatem UNESCO 4 lutego każdego roku. Tym razem przeprowadzono kilka akcji, np. specjalny dyżur odbył się we wszystkich placówkach Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. Specjaliści omawiali m.in. sposoby chronienia się przed chorobami onkologicznymi oraz zasady zdrowego trybu życia. Wiodącym tematem był jednak wprowadzony od 1 stycznia br. pakiet onkologiczny, który ma umożliwić pacjentom szybką diagnozę i rozpoczęcie leczenia.
[break]
Bydgoski NFZ na realizację pakietu zarezerwował ponad 155 milionów złotych - jest to oczywiście kwota szacunkowa, obliczona na podstawie danych z 2013 oraz 9 miesięcy 2014 roku. Dotyczy ona kosztów, które poniosą punkty ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz regionalne szpitale.
- Trudno dziś określić koszty - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego NFZ. - Świadczenia te nie są przecież limitowane. Apelujemy do jednostek podstawowej opieki zdrowotnej, by częściej wystawiały swoim pacjentom karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. W porównaniu ze szpitalami jest ich niewiele.
Narodowy Fundusz Zdrowia skupił się na radach, Centrum Onkologii postawiło na profilaktyczne badania i cykl edukacyjnych wykładów. Dzień otwarty w CO odbędzie się już w najbliższą sobotę.
- W Centrum Onkologii bydgoszczanie znajdą wiele ciekawych informacji - zapewnia prof. Janusz Kowalewski, dyrektor CO. - Panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku raka piersi i raka szyjki macicy. W Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu odbędą się wykłady dotyczące profilaktyki. Kierujemy je głównie do ludzi młodych.
W Centrum Onkologii w sobotę znajdziemy też między innymi, stoisko ze zdrową żywnością oraz sprzętem sportowo-rehabilitacyjnym.