Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naklejki na samochodzie. Co oznaczają, dlaczego są popularne i jak je usunąć?

Radosław Łączkowski
Radosław Łączkowski
Wiele zamieszania budziła idea naklejania zielonego liścia, jako znaku, że auto prowadzi "świeżo upieczony" kierowca.
Wiele zamieszania budziła idea naklejania zielonego liścia, jako znaku, że auto prowadzi "świeżo upieczony" kierowca. Michal Pawlik / Polskapresse
Naklejki i różne ozdoby, które pojawiają się na samochodzie, mają wiele znaczeń. Kryją się za nimi takie rzeczy jak przynależność do grupy społecznej (stowarzyszenia, klubu sportowego), wierzenia religijne, przekonania polityczne. Jednak czasami nie ma za tym żadnej historii, a nalepki mają po prostu poprawić humor.

Do powyższego opisu można również zastosować różnego typu reklamy. Choć jeszcze jakiś czas temu zainteresowaniem cieszyły się małe banery na magnes, które nie niszczyły karoserii. Teraz w modzie jest obklejanie aut folią, ale niektóre firmy decydują się na używanie ulotek. Te trafiają na szyby czy nadwozie, przez co trudno się pozbyć reklamy.

Mieszanina kleju i papieru jest uciążliwa do pozbycia się. Przy tym szkoda czasu i nerwów. Nadal można się spotkać z ulotkami, które są wkładane za wycieraczkę samochodu, podobnie jest z mandatami. Jednak wygląda na to, że część firm połączyła obie techniki umieszczania reklam na autach.

Co oznaczają rybki i inne znaki na aucie?

Forma ekspresji jest bardzo szeroka. Dotyczy na przykład troski o członków rodziny. Stąd na szybach (jednak głównie w formie przyssawki), ale też na klapie bagażnika pojawiają się naklejki z informacją "Dziecko w samochodzie". Charakterystyczna ryba – w języku starogreckim, Ichthys, to nic innego, jak słowo. Do tego w takim zapisie oznacza akrostych: (gdzie w wyniku odpowiedniego układu wierszowanych zdań wychodzi niezależny tekst) Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel (Iesus Christos Theou Yios Soter). Dlatego ryba, składająca się z jednej linii, jest kojarzona z wiarą chrześcijańską.

Wracając do napisów i znaków, nie brakuje również humorystycznych zdań: "Nie trąb księciu, jadę na odcięciu" i innego typu zdania zdobywają popularność w branży motoryzacyjnej. Można powiedzieć, że ograniczeniem jest tylko własna wyobraźnia. Tak, jak modne było, czy jest nadal, ozdabianie ramek tablic rejestracyjnych i rozwijanie skrótów, teraz popularność zdobywają nalepki.

Jak usunąć naklejkę na samochodzie?

O ile nałożenie ozdób nie jest trudne, to ich usunięcie łączy się z wytężoną pracą. Jakie są podstawowe zasady, gdy właściciel auta chce się zdecydować na pozbycie się naklejek? Warto przygotować sobie kilka narzędzi:

  • suszarkę do włosów/opalarkę
  • twardą gumę/plastik do usuwania naklejki z karoserii
  • żyletkę/twardą gumę do usuwania ozdób z szyb
  • rękawice gumowe
  • środki czyszczące
  • aceton
  • mikrofibrę

Podgrzanie kleju z pewnością ułatwi proces ściągania naklejki. Można zaczekać i liczyć na uśmiech pogody, czyli zostawić samochód na słońcu. Dobrze spisze się również użycie opalarki lub suszarki do włosów. Jednak tutaj trzeba uważać z mocą, ponieważ łatwo uszkodzić warstwę lakieru albo narazić szybę na pęknięcie.

Do usuwania ozdób z szyb może przydać się także chemia motoryzacyjna w postaci płynów. Pozwolą one na zmniejszenie tarcia, a przy tym zwiększenie poślizgu między gumą, a materiałem, na którym widniała naklejka. Natomiast aceton pozwoli na pozbycie się pozostałości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera