Spis treści
Bezpieczny kredyt w tle działalności inwestorów
Z raportu Barometr Metrohouse i Credipass Indeks Popytu wynika jasno, że już na kilka miesięcy przed wejściem w życie programu Bezpieczny kredyt aktywność inwestycyjna znacznie się zwiększyła. Rządowe wsparcie do zakupu mieszkania na własne potrzeby spotkała się jednak z dwoma ważnymi aspektami: wzrosła ilość inwestorów kupujących duże ilości mieszkań i spadła ilość nowych inwestycji wśród deweloperów.
To znacznie ogranicza dostępność mieszkań dla beneficjentów programu z dopłatami do mieszkań. A według raportu inwestorzy tworzą już 45 proc. wszystkich transakcji na rynku nieruchomości w Polsce.
Inwestorzy wykupują mieszkania w każdej lokalizacji
Inwestorzy najczęściej szukają mieszkań dwupokojowych, które w późniejszym czasie najchętniej są wynajmowane. Statystyki Metrohouse wskazują też, że średni metraż mieszkań nabywanych przez zadeklarowanych inwestorów znacznie przekracza 40 m2.
Największe mieszkania są kupowane przez inwestorów we Wrocławiu (56 m2), natomiast w Łodzi i Krakowie mieszkaniowi przedsiębiorcy inwestują w lokale do 50 m2. Okazuje się, że 8 proc. całego obrotu w branży nieruchomości stanowią także duże mieszkania powyżej 70 m2. Kluczowe okazują się także ceny.
Nawet inwestorzy, którzy mają przestrzeń do zakupu kilku mieszkań jednocześnie, rezygnują z inwestycji w metropoliach. Warszawa, Gdańsk czy Wrocław to miasta, gdzie ceny mieszkań przekroczyły już pewien pułap opłacalności inwestycji. Inwestorzy szukają zatem swoich nisz na obrzeżach miast i w mniejszych miejscowościach.
Nie młodzi kupują najwięcej mieszkań w Polsce
Z danych Metrohouse wynika także, że już 37 proc. wszystkich nabywców mieszań stanowią osoby w wieku 40-50 lat. Wśród nich obserwujemy również największą grupę inwestorów. 28 proc. klientów w branży nieruchomości stanowią osoby w wieku 30-40 lat, a 19 proc. osoby po 50., ale przed 60 rokiem życia. Najmniejszą grupę odbiorców mieszkań w Polsce stanowią osoby po 60 roku życia (10 proc. nabywców), i ludzie młodzi w wieku 20-30 lat (6 proc. klientów).
Rekordowe ceny mieszkań w 10 miastach w Polsce
Najnowszy raport Expandera podsumowuje ceny mieszkań w sierpniu w największych miastach w Polsce. Zaledwie w ciągu miesiąca ceny wzrosły średnio o 2 proc., a w 10 z 17 analizowanych miastach ceny wzrosły do rekordowych wartości w historii. Najbardziej podrożały mieszkania w:
- Toruniu i Bydgoszczy - 6 proc. miesiąc od miesiąca
- Poznaniu i Krakowie - 5 proc. miesiąc od miesiąca
- Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach - 4 proc. miesiąc od miesiąca
- Warszawie Lublinie i Rzeszowie - 2 proc. miesiąc od miesiąca
Eksperci podkreślają, że wzrost cen mieszkań to efekt inflacji i rosnącej popularności Bezpiecznego kredytu. Także niższe stopy procentowe zwiększyły dostępność kredytów. Niepokojące są także dane dotyczące wielkości kupowanych mieszkań, która ustawicznie spada. Przeciętna para obecnie może sobie pozwolić na zakup maksymalnie 41 m2 mieszkania w Warszawie i ok. 45 m2 w Krakowie, co stanowi spadek o ok. 5 metrów od lipca bieżącego roku.
