Biskup Jan Czerniak, podczas wizytacji parafii św. Wawrzyńca w Nakle modlił się z wiernymi w kaplicy na cmentarzu w Paterku. Uznał, że powinna być tu parafia.
<!** Image 2 align=left alt="Image 5312" >Ponad 40 lat temu Paterek, Polichno i Rozwarzyn – tworzące dziś parafię pw. Matki Boskiej Bolesnej – należały do parafii św. Wawrzyńca, a Chobielin Młyn i Janowo – św. Bartłomieja Apostoła w Samoklęskach Dużych.
Kardynał Stefan Wyszyński przychylił się do prośby biskupa. Już 1 lipca 1965 r. powołał na stanowisko wikariusza przy kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Nakle ks. Mariana Grobelskiego. Powstał ośrodek duszpasterski w Patereku, Polichnie i Rozwarzynie. Niedużą kaplicę na cmentarzu – mimo zakazu władz – powiększono. W roku 1971 dobudowano jej drugą część. Ks. Eugeniusz Michalczak, rektor ośrodka w Paterku, w roku 1972 zamieszkał na plebani.
Zmiany po pielgrzymce
Po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski – 1 października 1979 r. władze państwowe uznały ośrodek w Paterku za parafię. W roku następnym (1 lipca) prymas Wyszyński mianował ks. Jana Gniota proboszczem w Paterku. Po dwóch latach udało mu się doprowadzić sądownego przypisania na własność parafii plebani i dwóch działek.
Historia budowy kościoła rozpoczęła się na początku lat.80. Pozwolenie jednak proboszcz dostał dopiero 22 lutego 1984 r. Cztery miesiące później rozpoczęły się wykopy pod fundamenty. Kardynał Józef Glemp poświęcił fundamenty i wmurował kamień węgielny 2 sierpnia 1986 r.
Proboszcz Gniot nie doczekał poświęcenia. W październiku 1987 r. miał zawał serca. Nowym proboszczem został 15 listopada ks. Bogumił Stachowiak, który do dziś prowadzi parafię.
Budowa kościoła napotykała na problemy. W roku 1989 przerwano prace – zabrakło pieniędzy. Zorganizowana przez Agatę i Pawła Polachowskich – wujostwo byłego proboszcza J. Gniota – pomoc pozwoliła wznowić budowę. Pomogli też wierni z Paterka i okolic.
Wyświęcenie
30 października 1991 r. biskup Bogdan Wojtuś poświęcił świątynię w Paterku.
– Z wielką radością i głęboką wiarą przeżywaliśmy poświęcenie naszego kościoła – wspomina proboszcz Bogumił Stachowiak. – Wtedy ksiądz biskup mówił nam o godności każdej świątyni i czym kościół powinien być dla chrześcijanina, akcentując przy tym prawdę, że każdy człowiek jest żywą świątynią najbardziej przez Boga ukochaną.
Kościół w każdym następnym roku zyskiwał coś nowego: w 1992 – dokończono tynkowanie i malowanie na chórze, 1993 – położono płytki lastryko, w 1995 – sponsorzy zafundowali dwa dzwony, w 1996 do kościoła i plebani podłączono wodę...Można powiedzieć, że końca jeszcze nie ma.
Z okazji mijającego 40-lecia parafii 15 bm. ksiądz biskup Jan Tyrawa, ordynariusz bydgoski dokona konsekracji kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku.