Jaka jest sytuacja na rynku pracy każdy dobrze wie, nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć żadnego zajęcia - mówi Monika Majewska-Krzyżanowska z Młodzieżowego Biura Pracy w Żninie.
Co poradziłaby pani uczniom, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły lub zawodu?
Poradziłabym przede wszystkim, aby skorzystali z pomocy doradcy zawodowego. U nas na miejscu takiego nie ma, ale za moim pośrednictwem można umówić się z taką osobą na wizytę w Bydgoszczy lub tutaj w Żninie. Czasami doradcy przyjeżdżają też do szkół na zajęcia. Polega to na wypełnieniu odpowiedniego testu i wówczas otrzymuje się odpowiedź w jakich dziedzinach powinniśmy rozwijać swoją karierę.<!** reklama>
A czym najczęściej kieruje się młodzież?
Takie wybory często uzależnione są od wielu czynników, na przykład miejsca zamieszkania czy finansów, od tego, gdzie idą koledzy czy koleżanki. Czasami więc wybiera się daną szkołę trochę z przypadku, co oczywiście niekoniecznie musi odpowiadać zainteresowaniom i predyspozycjom.
Czy takie testy są tylko dla młodzieży?
Nie, każdy może sobie takie testy wykonać. Warto o tym pomyśleć na przykład, gdy tracimy pracę i zastanawiamy się nad zmianą branży, w której pracowaliśmy dotychczas. Zresztą na przykład podczas, organizowanego przez nas, Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, dorośli byli bardzo chętni do sprawdzenia swoich predyspozycji, nawet jeżeli nie byli wcale bezrobotni.<!** Image 2 align=none alt="Image 182467" sub="W biurze u pani Moniki Majewskiej-Krzyżanowskiej można uzyskać pomoc w poszukiwaniach pracy / fot. Iwona Matusiak">
A z jakimi problemami można się zwrócić do pani?
Ja jestem pośrednikiem pracy, zdobywam oferty zatrudnienia oraz rejestruję osoby, które pracy szukają. Pomagam również na przykład jeżeli chodzi o przygotowanie odpowiednich dokumentów. Organizuję też spotkania w szkołach, tydzień kariery, targi edukacji, pracy, czy giełdy pracy.
Jak wygląda to zdobywanie ofert pracy?
Ja jestem właściwie jak osoba bezrobotna. To nie jest tak, że siedzę sobie w biurze z telefonem w ręku, bardzo często wychodzę na miasto, do zakładów pracy i firm, by tam pytać o jakieś możliwości zatrudnienia. Muszę często przypominać o sobie i jak mnie wypychają drzwiami to staram się dostać przez okno.
Znaleźć oferty nie jest pewnie łatwo.
Nie ma co ukrywać, jaka jest sytuacja na rynku pracy to każdy dobrze wie. Jest bardzo trudno, ale to wcale nie oznacza, że tej pracy nie można znaleźć. Trzeba jednak porzucić pewne stereotypy i przyzwyczajenia z przeszłości. Dzisiaj trzeba aktywnie poszukiwać zatrudnienia, chodzić do firm kilka razy, przypominać o sobie, stale dopytywać.
Jaki jest najlepszy sposób na znalezienie pracy według pani?
Złotego środka niestety nie ma, ale tak z moich obserwacji wynika, że najlepiej rozpuścić wśród znajomych i rodziny informację, że jest się bezrobotnym, szuka się jakiegoś zajęcia i co się potrafi. Często ktoś, kto pracuje w jakimś zakładzie doskonale orientuje się czy prowadzony jest jakiś nabór czy nie, a pracodawcy lubią, kiedy przychodzi osoba polecona przez kogoś, pośrednio też sprawdzona.
A wolontariat?
To również jest dobry sposób na szukanie pracy i także sprawdzenie siebie. Oczywiście nikt nie lubi pracować za darmo, ale chodzi o kilka dni, w trakcie których ewentualny pracodawca może sprawdzić nas, a my jego i siebie. Poza tym jest to też sposób na wyjście do ludzi i łapanie jakiegoś kontaktu. Najgorzej jest siedzieć w domu, nie robić nic, tylko się zamartwiać.
Teraz zaczął się „martwy okres”?
Koniec roku i początek nowego zawsze jest trudny, ale można wtedy szukać na przykład pracy sezonowej. Najlepszy okres na to, to oczywiście wiosna, lato i wczesna jesień, ale teraz, przed świętami Bożego Narodzenia, też są jakieś możliwości. W sklepach jest przecież wzmożony ruch, powstają dodatkowe stoiska, chociażby rybne czy z różnego rodzaju ozdobami, przed nami też sezon karnawałowy.
Kiedy i gdzie można panią znaleźć?
Filia Młodzieżowego Biura Pracy znajduje się w Żninie przy ulicy Browarowej 14, w budynku warsztatów szkolnych, a otwarta jest codziennie od 7.45 do 15.45. Zapraszam serdecznie wszystkich pracodawców oraz osoby poszukujące pracy.
Teczka personalna:Monika Majewska Krzyżanowska
Od 2007 roku pracuje jako pośrednik pracy w Młodzieżowym Biurze Pracy. Skończyła Administrację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swój cały wolny czas spędza na opiece nad dwuletnią córką.