
Kuchenka gazowa
Kuchenka gazowa może grozić nie tylko poparzeniami, ale też eksplozją. Według statystyk GUNB od 1995 r. nastąpiły w Polsce 322 katastrofy budowlane spowodowane wybuchem gazu, w wyniku których ucierpiało co najmniej 389 osób.
Regularnie dokonuj przeglądów instalacji, zainwestuj w czujnik gazu (to nie to samo co czujnik czadu) i pamiętaj o odpowiedniej wentylacji kuchni – zasłanianie kratek wentylacyjnych jest niedopuszczalne.

Zaniedbana lodówka
Zbyt rzadko rozmrażana i myta lodówka bywa siedliskiem groźnych bakterii i grzybów, szczególnie jeśli jedzenie w środku się zepsuje. Brudna lodówka może nawet stać się przyczyną śmiertelnie niebezpiecznej sepsy.
Unikaj kupowania nadmiaru żywności i wyrzucaj przeterminowane produkty, a do tego przynajmniej raz w tygodniu myj lodówkę wodą z płynem do naczyń i octem.

Porażenie prądem
Groźne porażenie może być skutkiem korzystania z mocno zużytego sprzętu albo zwykłej nieostrożności. Według GUS tylko w latach 2005–2009 doszło w polskich domach do 198 śmiertelnych porażeń.
Pamiętaj, żeby nigdy nie korzystać z urządzeń elektrycznych w wannie ani nie dotykać ich mokrymi rękami. Unikaj też wyszarpywania wtyczek z gniazdka za kabel – to prosta droga do uszkodzenia przewodów.

Wilgoć
Gdzie jest nadmiar wilgoci, tam zaraz pojawi się grzyb, a wraz z nim – problemy ze zdrowiem takie jak m.in. duszności, bóle głowy, zaburzenia równowagi, a nawet niewydolność nerek czy nowotwory. Według szacunków ok. 20 proc. polskich domów i mieszkań jest skażonych z powodu pleśni i grzybów.
Dbaj o odpowiednią wentylację mieszkania, a w razie potrzeby zainwestuj w osuszacze powietrza. Czasem jednak wilgoć da się usunąć tylko dzięki zainwestowaniu w ocieplenie domu czy uszczelnienie okien.