
We wrześniu światło dzienne ujrzał projekt ustawy, który może zrewolucjonizować rynek pracy? Czy propozycje resortu pracy zyskają aprobatę pracowników i pracodawców? Czas pokaże. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

Zasady pracy zdalnej
Pomysłodawcy projektu wprowadzającego pracę zdalną do Kodeksu pracy chcieliby zostawić pracodawcom dużą swobodę w kwestii zasad jej obowiązywania. Co prawda tryb pracy zdalnej ma być ustalany między firmą i działającym przy niej związkiem zawodowym lub między pracodawcą i przedstawicielami pracowników (w przypadku braku organizacji związkowej), ale obie strony mają mieć tylko 30 dni na dojście do porozumienia.
Po upływie tego terminu pracodawca mógłby określić zasady pracy zdalnej w regulaminie.

Obowiązek pracy zdalnej
Zgodnie z propozycją zmian w Kodeksie pracy pracodawca będzie mógł w określonych sytuacjach polecić pracownikowi pracę zdalną. Taką możliwość ma mieć w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego lub stanu epidemii, a także gdy będzie to konieczne z uwagi na obowiązek zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (BHP).

Miejsce wykonywania pracy zdalnej
Pojawił się pomysł, aby pracodawca i pracownik uzgadniali między sobą, gdzie praca zdalna będzie wykonywana. Można by omówić te kwestie już na etapie podpisywania umowy.
Większość pracowników zdalnych wykonuje swoje obowiązki z domu, chociaż zdarzają się też osoby pracujące w centrach coworkingowych, a nawet na mieście.