
30 kwietnia w godz. 16:00-21:30, Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej – Art Mintaka zaprasza na taras Młynów Rothera, gdzie wspólnie będziemy świętować Światowy Dzień Jazzu, powołany w 2011 roku do życia przez UNESCO. To będą pierwsze obchody w Bydgoszczy! A to wszystko dzięki głosom bydgoszczan oddanym w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Wystąpią muzycy/wykładowcy związani z bydgoską Akademią Muzyczną, kwartet smyczkowy, który wykona specjalnie skomponowaną na tę okoliczność fugę, absolwenci Akademii oraz gwiazdy polskiego jazzu. Będą też konkursy i zabawy.

A może sami zagracie swój własny koncert? 30 kwietnia od 12:00 do 16:00 w Ostromecku rozbrzmią bębny. W Pałacu Starym w tych godzinach odbędą się kolejne bezpłatne warsztaty bębniarskie Piotra Schutty „Djembe na salonach”. Zajęcia mają charakter otwarty. Poziom zaawansowania granych rytmów i stopień skomplikowania zabaw rytmicznych dostosowany będzie do możliwości początkujących bębniarzy oraz takich, którzy dotkną bębna po raz pierwszy w życiu. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Obowiązują zapisy: [email protected].

29 kwietnia w Muzeum Okręgowym posłuchacie wykładu Barbary Chojnackiej - kierowniczki Galerii Grafiki i Rysunku MOB z pokazem „Nad bluszczową Brdą - widoki Bydgoszczy w malarstwie i grafice". Zdaniem Tadeusza Nowakowskiego międzywojenna Bydgoszcz, miasto „nad bluszczową Brdą”, była jednym z najpiękniejszych polskich miast. Wizerunki naszego miasta odzwierciedlają nie tylko dawne fotografie, ale także obrazy, rysunki i grafiki, które przez pryzmat widzenia ich autorów oddają urodę i specyfikę Bydgoszczy. Wykład z prezentacją ponad 70 reprodukcji dzieł plastycznych, od najstarszych XVII-wiecznych rycin do prac powstałych w latach 60. XX wieku, przypomni nie tylko bogatą ikonografię miasta ale także sylwetki artystów, którym ten temat był szczególnie bliski. Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz wybranych dzieł bydgoskich twórców, działających w międzywojniu, m.in. Karola Mondrala, Franciszka Konitzera, Jerzego Rupniewskiego i Franciszka Gajewskiego. Wykład rozpocznie się o godz. 18:00 w gmachu głównym przy ul. Gdańskiej 4.

Fundacja Nitkomaniacy zaprasza na wystawę „Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego”. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 29 kwietnia o godz. 18:00 w Młynach Rothera. Wystawę będzie można oglądać przez cały miesiąc, aż do 29 maja. Wstęp wolny. Projekt „Podążając z igłą i nitką wzdłuż Kanału Bydgoskiego – wyszywana mapa Kanału Bydgoskiego” to przede wszystkim mapa fragmentu Kanału Bydgoskiego wykonana w formie artystycznej, wyszywanej tkaniny. Ten nietypowy, przestrzenny obraz w szczególny sposób prezentuje wyjątkową część Bydgoszczy, okolicę Starego Kanału Bydgoskiego. Mapa przedstawia układ ulic, ale również prezentuje charakterystyczne dla parku nad Kanałem elementy przyrody i zabudowę architektoniczną, obecnie wzbogacaną o odwzorowanie trzech zabytkowych śluz.
Projekt rozpoczęty w ubiegłym roku, dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy, obecnie się rozwinął i poszerzył o kuchenne makatki, których tematyka nawiązuje do otoczenia Kanału Bydgoskiego, jako miejsca wypoczynku.