
Nagridy dla oświatowych zespołów i organizatorów imprez
Na „liczniku” mają po kilkadziesiąt - lat istnienia, edycji, nagród. 6 bydgoskich zespołów i 4 przedsięwzięcia artystyczne zostały uhonorowane specjalnymi miejskimi certyfikatami.

Szkolne zespoły, „emdekowe” imprezy kojarzą się zwykle z czymś wybitnie amatorskim. Uświetniają okolicznościowe akademie albo są „gwiazdami” osiedlowych imprez. Nic błędniejszego - wystarczy przyjrzeć się laureatom pierwszej edycji „Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej”.

Ogólnopolski Konkurs Chórów Dzieci i Młodzieży A Capella organizowany jest przez Pałac Młodzieży już od 34 lat. Przewinęło się przez niego przez ten czas aż 37 tysięcy uczestników! Pałacowe Bydgoskie Impresje Muzyczne, które grają, tańczą i śpiewają od roku 1977 (!) odwiedzili z kolei młodzi wykonawcy z 37 państw. Ktoś policzył, że to w sumie 3 tysiące godzin muzyki... Pałac Młodzieży „zgarnął” też na wczorajszej uroczystości w ratuszu jeszcze statuetki za (znów imponujące) 29 edycji filmowego przeglądu AFF-era Filmowa oraz dokonania zespołów Jazz Big Band ’75 oraz Junior Jazz Big Band.
- Wyróżnienie naszych big bandów nie powinno być nawet niespodzianką, bo to zespoły powszechnie znane - komentuje Jolanta Busz, dyrektorka Pałacu Młodzieży. - Niezmiernie się jednak cieszymy, że na 10 wręczanych certyfikatów aż cztery trafiają do rąk naszych instruktorów. To uznanie wyjątkowo nas cieszy, bo pokazuje, jak odbierani jesteśmy przez bydgoszczan.

Przyznana w środę po po raz pierwszy Bydgoska Kulturalna Marka Oświatowa jest elementem Strategii Rozwoju Edukacji Miasta do 2020 roku. Certyfikat i statuetki (zaprojektowane przez miejskiego plastyka i młodych artystów) trafiają do laureatów raz na trzy lata. Oprócz splendoru, zakładają wymierną wartość - jeśli będą ubiegać się o Bydgoski Grant Oświatowy, mogą zyskać jego podwójną wartość (10 tys.).
- Chcemy w ten sposób wyróżniać zespoły i przedsięwzięcia, które stanowią markę miasta same w sobie - tłumaczy Iwona Waszkiewicz, dyr. Wydziału Edukacji i Sportu UM Bydgoszcz. - Ich wyboru, z ponad czterdziestu zgłoszeń, dokonała komisja, złożona między innymi z radnych, kolegium dyrektorów szkół, pracowników Wydziału Edukacji.