Wczoraj wieczorem marszałek Piotr Całbecki wręczył doroczne nagrody w siedmiu dziedzinach. Po raz pierwszy zorganizowano galę z prawdziwego zdarzenia.
<!** Image 2 align=right alt="Image 63095" sub="Rafał Blechacz dostał nagrodę i... dał w Dworze Artusa recital. /Fot. Łukasz Trzeszczkowski">W Sali Wielkiej toruńskiego Dworu Artusa marszałek podjął lauraetów i ich gości, a także polityków i samorządowców z regionu, biznesmenów, artystów i naukowców. Uroczystość uświetnił koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego, laureata nagrody marszałka za całokształt działalności muzycznej i organizacyjnej. Drugi z laureatów nagrody w dziedzinie kultury - sławny już młody pianista Rafał Blechacz - dał recital. Specjalnie na potrzeby gali zamówiono fanfarę u Krzysztofa Herdzina. Przebieg imprezy można było śledzić na zainstalowanym za zewnątrz telebimie.
Kim są tegoroczni nagrodzeni? Jak już wspomnieliśmy, znalazło się w tym gronie dwóch znanych muzyków. Salwarowski to dyrygent z imponującym dorobkiem. Laureat wielu nagród, regularnie występujący na krajowych i zagranicznych estradach. Od wielu lat jest dyrektorem artystycznym toruńskiej orkiestry.
Pochodzący z Nakła nad Notecią Blechacz robi zawrotną karierę. Ukoronowaniem pewnego jej etapu jest kontrakt, który w zeszłym roku podpisał z Deutsche Grammophon. Jest drugim Polakiem w historii, po Krystianie Zimermanie, związanym z tą uznaną na świecie firmą fonograficzną.
W dziedzinie gospodarki marszałek wyróżnił przedsiębiorstwo Metalbark z Nowej Wsi Wielkiej pod Bydgoszczą, od 10 lat kierowane przez Zbigniewa Barłoga. Ponad połowa zatrudnionych tu to osoby niepełnosprawne.
<!** reklama left>Nagroda w dziedzinie rolnictwa przypadła zespołowi Katedry Hodowli Trzody Chlewnej UTP w Bydgoszczy za projekt „Metoda pozyskiwania tańszego mięsa w oparciu o wykorzystanie loszek jednorazówek”. Efektem prac naukowców jest m.in. wdrożenie programu doskonalenia produkcji wieprzowiny „Torhyb” (toruńskich hybryd).
Naukowcy z tej samej uczelni, działający pod kierunkiem prof. Jerzego Gacy, zostali natomiast uhonorowani w dziedzinie ochrony środowiska za wdrożenie projektu rekultywacji stawu osadowego na terenie bydgoskiego Zachemu.
Martę Kowaliszyn, społeczniczkę z powiatu wąbrzeskiego, marszałek nagrodził za powołanie do życia nieodpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego przy Wąbrzeskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. W dziedzinie polityki społecznej nagrodę przyznano Agnieszce i Henrykowi Kasprzyckim oraz Agnieszce Słowik. Ich zasługą jest powstanie terenowego oddziału Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii i „Powrót z U” w Toruniu.
Prócz nagród, Piotr Całbecki przyznał też dwa wyróżnienia gospodarcze: Pojazdom Szynowym PESA w Bydgoszczy i firmie „Prasmet” z Radziejowa (elektrownie wiatrowe). Kolejne dwa przypadły naukowcom. Inżynierowie Zbigniew Matuszczak, Andrzej Balcerowski i Marlena Kochanowska dostali je za wdrożenie nowoczesnej linii technologicznej do niklowania chemicznego. Zaś Zespół Katedry i Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii CM UMK - za badania zaburzeń pokarmowych u dzieci i młodzieży.