Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:
Nagrobki z plastiku. Ile kosztują?
Zanim bliscy osoby zmarłej stawiali docelowy, solidny pomnik, najczęściej budowano na cmentarzu tymczasowy nagrobek w formie drewnianej lub plastikowej. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich lat można już kupić docelowe nagrobki z plastiku. Najtańszy kosztuje 500 złotych, za 1000 złotych dostaniemy bardzo porządnie wyglądający model.
Nagrobki plastikowe wytwarza się z tworzywa ABS, pozwalającego na dowolne kształtowanie formy. Jest też tanie i odporne na upał, mrozy i inne warunki atmosferyczne. Jest twarde, nie tak jak granit, ale trudno je zniszczyć. Plastikowe nagrobki są zmorą branży kamieniarskiej.
Kilka lat temu w Polsce zaczęły być popularne tzw. trumny ekologiczne - produkowane z cienkiego drewna albo tektury. Wcześniej Polacy woleli kupować ciężkie trumny z grubego drewna, bogato zdobione. Dziś tania i lekka trumna nie jest już "obciachem", ale wyborem rozsądnym, nie budzącym kontrowersji.
CENY PLASTIKOWYCH NAGROBKÓW ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ <<<< LUB W NASZEJ GALERII:
Plastikowe nagrobki. Można montować samodzielnie
Na razie pewnie nie - ale stają się coraz bardziej popularne. Ich producenci podkreślają, że są trwałe, mało podatne na uszkodzenia. Co prawda są robione z plastiku, ale na dłuższą metę mogą okazać się lepsze dla środowiska - kamień trzeba wydobyć z ziemi, obrobić, pociąć a następnie ważący co najmniej kilkaset kilogramów nagrobek przewieźć na miejsce. To wszystko pochłania duże ilości energii. Co więcej - dziś tworzywo ABS można produkować z materiałów z recyklingu.
To nie wszystko - plastikowe nagrobki są na tyle lekkie, że można zamontować je samodzielnie. Można je zamówić na przykład w internecie razem z kotwami do ziemi i w kilkadziesiąt minut postawić na grobie. Nie potrzeba już ekipy kamieniarzy. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych nagrobków kamiennych.
CENY PLASTIKOWYCH NAGROBKÓW ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ <<<< LUB W NASZEJ GALERII:
