Mniej więcej połowie deszczowych dni będą towarzyszyć burze. Możemy ich oczekiwać w dwóch terminach: od 16 do 21 czerwca i od 24 do 26.
- W tym pierwszym okresie burze powinny mieć raczej spokojny charakter i dostarczyć co najmniej 20 milimetrów deszczu na każdy metr kwadratowy. Zdecydowanie groźniej zapowiadają się te następne, które mogą mieć bardziej gwałtowny przebieg. Lokalnie suma opadów może się zwiększyć o 50 milimetrów, a nawet bardziej – prognozuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.
Taka ilość opadów powoduje zwykle lokalne podtopienia, a małe strumyki zamieniają się na krótko w rwące rzeki.
Im bliżej lata, tym cieplej
We czwartek na termometrach w regionie zobaczymy maksymalnie 20-21 stopni Celsjusza, w piątek 22-23, w sobotę 23-24. Tak ciepło będzie do poniedziałku, zaś we wtorek należy spodziewać się niewielkiego ochłodzenia (maksymalnie 21-22 st.). Noce z temperaturą powyżej 10 stopni.
To też może Cię zainteresować
Astronomiczne lato (21 czerwca) powita nas temperaturą w okolicach 26-27 stopni, ale po dwóch dniach napłynie chłodniejsze powietrze i temperatura wzrośnie do 22-23.
Rolnicy odetchną
- Nie tylko rolnicy, sadownicy, działkowcy i leśnicy z Pomorza i Kujaw, a także zachodniej części Wielkopolski czekają na deszcz. Wszystkie rośliny, zwłaszcza te jeszcze płytko zakorzenione, korzystają z ostatnich zapasów wilgoci w glebie i dalsza susza może mieć już nieodwracalne skutki. Wysychają też łąki i pastwiska, co może spowodować niższe plony pierwszego zbioru. Tak więc cała nadzieja w prognozowanych opadach – podsumowuje Bogdan Bąk.
Latem ma być cieplej niż zwykle
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową dla całego kraju na lato i jesień – do końca października. Według tego modelu prognostycznego ma być cieplej niż zwykle.
W lipcu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza będzie najprawdopodobniej kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Dla centrum Kujaw i Pomorza ta średnia wynosi w lipcu 18,7- 20,1 stopni Celsjusza i także w naszym regionie będzie wyższa od podanych wartości.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy. W naszym regionie jest to od 63,3 do 98,4 mm na każdy metr kwadratowy.
Także w sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna być wyższa niż zwykle. Ta norma dla centrum regionu to 18,4 – 18,9 stopni.
Z kolei suma opadów w sierpniu na przeważającym obszarze Polski ma się mieścić w normie, natomiast na południe od województwa kujawsko-pomorskiego, np. już w łódzkim, ma być wyższa. W naszym regionie sierpniowe opady mieszczą się w zakresie 34,8 - 77,6 mm.
Wrzesień i październik także cieplejsze
Cieplej niż zwykle ma być również w całym kraju we wrześniu, zatem także w Kujawsko-Pomorskiem. Z wieloletniej normy wynika, że nasza średnia to 13,5 – 14,4 stopni Celsjusza.
Suma wrześniowych opadów zawierać się w zakresie normy wieloletniej. U nas ta norma to 34,3 do 62,7 mm.
Także tegoroczny październik ma być w Polsce, w tym w regionie, cieplejszy. Zatem w centrum Kujaw i Pomorza będą to wyższe wartości niż 7,9- 9,9 stopni.
Opady na przeważającym obszarze Polski powinny utrzymywać się w normie, ale od Wielkopolski, Kujaw i Pomorza po zachód kraju będą wyższe. W okolicach Bydgoszczy i Torunia norma opadów mieści się w granicach 17,6 – 39,9 mm.
