Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022
- Idzie odwilż to mało powiedziane. Ona pędzi, żeby zdążyć na zakończenie roku - przekonuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.
Tegoroczny sylwester, czyli najbliższy piątek, zakończymy na Kujawach i Pomorzu ciepłymi podmuchami powietrza i przelotnymi opadami deszczu. W dzień termometry pokażą aż 10-11 stopni Celsjusza. W nocy ochłodzi się o kilka stopni (ale wciąż na plusie). Nowy Rok przywita nas temperaturą 7-8-stopniową i taka utrzyma się do 3 stycznia.
O 30 stopni w górę
Jak obliczył Bogdan Bąk - w sumie od poświątecznego poranka 27 grudnia, kiedy termometry wskazywały w regionie od -17 do -19 stopni Celsjusza, w ciągu 5 dni zanotujemy wzrost temperatury o prawie 30 stopni (sic!).
Huśtawka pogodowa
Pierwszy tydzień 2022 roku upłynie pod znakiem zmiennej pogody. 1 stycznia mocniej powieje. Najpierw dwa dni z odwilżą, kolejne dwa z lekką zimą (do –1 st. C i przelotnymi opadami śniegu) i znów powrót odwilżowej aury. Ponowne opady deszczu ze śniegiem spodziewane są 10 i 11 stycznia.
To też może Cię zainteresować
Do 12 stycznia może spaść około 20-25 mm wody (śniegi i deszczu).
Stan rzek nie niepokoi
Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - na wodowskazach kujawskiej i pomorskiej Wisły obserwuje się stany średnie i niskie. W zlewni Drwęcy występują stany średnie, miejscami wysokie. Na pozostałych rzekach Regionu Wodnego Dolnej Wisły występują zwykle stany średnie i niskie. Wyjątkiem jest Brda, na której notuje się stany wysokie.
W związku z wystąpieniem zjawisk lodowych, żegluga na Wiśle została zamknięta.
To też może Cię zainteresować
Pokrywa lodowa na Zbiorniku Włocławskim rozciąga się od stopnia wodnego we Włocławku na ok. 50 km w górę Wisły. RZGW w Warszawie obserwuje na Wiśle powyżej tego zbiornika dopływ śryżu, który w zależności od lokalizacji zajmuje od 60 do 90 proc. koryta. Lokalnie tworzy się lód brzegowy.
Niskie stany wody notuje się na Noteci. Wszystkie zbiorniki retencyjne na terenie RZGW Bydgoszcz dysponują pełną zdolnością przeciwpowodziową.
