Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do bydgoskich liceów i techników. W III LO padł rekord chętnych, do jednej z klas zgłosiły się aż 103 osoby!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tegoroczni ósmoklasiści w środę (12 sierpnia) mogli sprawdzić, czy są na liście zakwalifikowanych do bydgoskich liceów, techników, czy szkół branżowych.
Tegoroczni ósmoklasiści w środę (12 sierpnia) mogli sprawdzić, czy są na liście zakwalifikowanych do bydgoskich liceów, techników, czy szkół branżowych. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych wkracza w decydującą fazę. W środę (12. sierpnia) bydgoskie licea, technika i branżówki ogłosiły listy kandydatów zakwalifikowanych. Już wiadomo, że nie wszyscy dostaną się tam, gdzie chcieli, ale nie ma powodu do niepokoju, bo w niektórych szkołach są jeszcze miejsca.

W tegorocznym naborze absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej ubiegają się o przyjęcie do 4-letniego liceum, 5-letniego technikum i 3-letniej szkoły branżowej I stopnia. Po analizie danych demograficznych, bydgoski ratusz dla kandydatów do klas I ustalił limit ponad 4 tys. miejsc: 1,7 tys. w 15 liceach, 1,8 tys. w 13 technikach i 640 w 12 szkołach branżowych. Do najpopularniejszych zgłosiło się ponad 700 chętnych. W przypadku liceów, uczniowie chętnie zasiedliby w ławkach III, VIII, IV i I LO. W przypadku techników - najczęściej padał wybór na Elektronik i Mechanik.

Prawdziwe oblężenie w "trójce"

W VI LO od września planowane jest utworzenie sześciu klas I (192 miejsca).

- Nasza szkoła znana jest z wysokiego poziomu nauczania - mówi dr Wiesława Burlińska, dyrektorka "szóstki". - W tym roku maturę zdawały u nas 174 osoby, a tylko dwie mają we wrześniu poprawkę z języka polskiego. Wysokie średnie uczniowie uzyskali chociażby z matematyki czy biologii. Ten wysoki poziom nauczania jest też magnesem dla naszych przyszłych uczniów. W rekrutacji do klas I największe zainteresowanie było do klas biologiczno-chemicznych. Mamy pojedyncze wolne miejsca w tych klasach i klasach matematyczno-informatycznych. Listy zakwalifikowanych tym razem, przez sytuację epidemiologiczną, opublikowaliśmy na stronie internetowej szkoły.

Prawdziwe oblężenie przeżywało w tym roku III LO na Okolu.

- Niestety, wielu uczniom musimy odmówić przyjęcia - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektorka szkoły. - Żałujemy bardzo, bo to uczniowie z dobrymi wynikami. Najwięcej chętnych mieliśmy do klasy turystyczno-lingwistycznej, gdzie próg był bardzo wysoki, bo 140 pkt. Chęć nauki w niej w I preferencji wyraziła rekordowa liczba aż 103 uczniów. Z uwagi na tak duże zainteresowanie ratusz zgodził się na utworzenie jeszcze jednej klasy o tym profilu, więc w efekcie powstanie ogółem pięć klas I, a nie cztery, jak planowaliśmy. W pozostałych: medycznej, humanistycznej i politechnicznej też kandydatów mieliśmy sporo "na górkę", więc nie wszyscy się dostaną, bo do każdej z klas można przyjąć po 32 osoby.

Jedna z klas nie powstanie, za mało chętnych

W Technikum Budowlanym będzie pięć klas pierwszych (160 miejsc).

- Planowaliśmy utworzyć jeszcze jedną łączoną - kształcącą w dwóch zawodach: technik budowy dróg i technik robót wykończeniowych w budownictwie, ale nie powstanie. Nie było zainteresowania nią, choć na te zawody jest zapotrzebowanie na rynku pracy - mówi Magdalena Popielewska, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych. - Pozostałe klasy skompletujemy bez problemu. Chętnych mieliśmy do nich więcej niż było miejsc, więc nie wszyscy się dostaną. Klasy liczące po 32 uczniów kształcić będą w zawodach techników: budownictwa, budownictwa z innowacją elementów architektury (obie cieszyły się największym zainteresowaniem), budownictwa z innowacją CAD, renowacji elementów architektury z innowacją architektura wnętrz oraz geodeta.

W szkole branżowej w budowlance powstanie jedna klasa w 3 zawodach: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (najwięcej chętnych), murarz-tynkarz i dekarz. Ogółem liczyć będzie 32 osoby.

Są jeszcze wolne miejsca

- Listy zakwalifikowanych umieściliśmy 12. sierpnia na stronie internetowej naszej szkoły. Wywiesiliśmy je też w samej w szkole - mówi Magdalena Popielewska. - Kto chciał mógł przyjść i sprawdzić, czy się dostał, ale musiał liczyć się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Od 13. do 18. sierpnia uczniowie będą mieli czas na potwierdzenie woli nauki. Zapytaliśmy też w bydgoskim ratuszu, ile wolnych miejsc pozostało w szkołach.

- Dziś (12. sierpnia) w liceach ta liczba wynosi 115, w tym jest około 60 miejsc w oddziałach mistrzostwa sportowego - mówi Karolina Stępień z Biura Prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Z kolei w technikach to 180 miejsc, a w szkołach branżowych - 104. Obecnie uczniowie muszą potwierdzić wolę nauki w danej placówce. Muszą to zrobić do 18. sierpnia do godz. 15. Wówczas te dane mogą ulec zmianie.

Listy przyjętych ogłoszone będą 19. sierpnia.

W drodze do pracy i szkoły, na spacerze, na przystanku autobusowym, na zakupach... Kamera zamontowana na aucie Google uchwyciła bydgoszczan w różnych codziennych sytuacjach. Zdjęcia trafiły do Street View - usługi, dzięki której możemy odwiedzić ulice w wielu zakątkach świata. Wybraliśmy kilkadziesiąt zdjęć ze znanych i mniej znanych miejsc w Bydgoszczy. Może ktoś z Was załapał się na fotkę? Sprawdźcie koniecznie! Jeśli dobrze się przyjrzycie, to obejrzeć można też samochód Google, którego odbicie widać w lustrze tuż... pod naszą redakcją. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Bydgoszcz - przyłapani przez kamerę Google Street View. Spra...

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 24

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera