Zwycięska nazwa na Zalewie Wiślanym to wyspa Estyjska, na którą zagłosowało 9984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy). Estyjska nawiązuje do staropruskiej nazwy Zalewu Wiślanego, która oznaczała Zalew Estów, czyli wschodnich ludów mieszkających nad Bałtykiem. Dopiero od IX - X wieku lud siedzący nad zalewem i aż po Wisłę na zachodzi i południu zaczęto nazywać w kranikach Prusami (Pruzzi, Bruzi). Dopiero w XIII stuleciu Estami, potem Estończykami zaczęto nazywać lud zajmujący tereny nad Zatoką Fińską.
Na przekopie Mierzei Wiślanej praca wre. Oglądają to turyści jadący do Krynicy Morskiej [zdjęcia]
Zwycięska nazwa dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim to Brysna, z wynikiem 9693 głosów. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów).
Natomiast jeśli chodzi o wyspę południową na Zalewie Szczecińskim, zwycięzcą okazała się nazwa Śmięcka (8735 głosów). Na drugim i trzecim miejscu wylądowały nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).
Slipy na pętli, czyli jak kajakarze mają wyciągnąć sprzęt na ląd?
Jak informuje Michał kania, rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - teraz rozpocznie się procedura formalna. Resort zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowo powstającym wyspom terytoriom Rzeczypospolitej.
Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony.
Konkurs na wyłonienie nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim zainicjował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są Przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu.
