Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Na stacji „Orlenu” przy ul. Fabrycznej w Bydgoszczy widzimy takie ceny: PB 95 – 5,84 zł za litr, ON – 5,89, PB 98 Verva – 6,09, ON Verva – 6,09, LPG – 3,13. Jeszcze kilka dni temu ceny były o kilka groszy niższe.
Ropa drożeje na świecie
- Drożejąca systematycznie ropa naftowa i obserwowane od końca grudnia wzrosty hurtowych cen paliw musiały w końcu przełożyć się na podwyżki detalicznych cen paliw – komentuje Rafał Zywert ze spółki konsultingowej w branży paliw BM Reflex. Dodaje, że jest bardzo prawdopodobne, że zanim ceny paliw na stacjach spadną w wyniku obniżki stawki podatku VAT, ostatni tydzień stycznia przyniesie podwyżki detalicznych cen średnio o 5-7 groszy.
W minionym tygodniu bowiem hurtowe ceny benzyn i diesla wzrosły odpowiednio o 11 i 9 gr na litrze netto, a poziom marż detalicznych jest niski. Za to ceny autogazu w niewielkim stopniu spadają.
To też może Cię zainteresować
Ceny ropy naftowej Brent ustanawiają tegoroczne rekordy – w ubiegłym tygodniu za baryłkę (ok. 159 litrów) płacono już 89,50 dolarów amerykańskich (najwyższy poziom od października 2014 r.). Ale – jak podaje bankier.pl – obecna cena na giełdzie w Londynie to 86,87. Podczas poprzedniej sesji ceny ropy mocno spadały (o ponad 2 proc.), wraz z taniejącymi na wielu rynkach ryzykownymi aktywami oraz w obawie o popyt. Inwestorów niepokoi też fakt coraz większego napięcia wokół Ukrainy.
Od 1 lutego VAT na paliwa w dół
Dla polskich kierowców najbardziej optymistyczną informacją jest zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego obniżki od 1 lutego VAT-u na paliwa z 23 do 8 proc.
- To bardzo ważne dla całej gospodarki, bo paliwo jest cenotwórcze - powiedział w radiowej „Jedynce” prezes „Orlenu” Daniel Obajtek. Zapewnił, że obniżka VAT ma szybko znaleźć odzwierciedlenie na stacjach benzynowych. „Orlen” kupił 19 mln praw do emisji dwutlenku węgla po 23 euro, które są warte po 80 euro. Dzięki temu będzie można utrzymywać niskie ceny paliwa.
Szef największego polskiego koncernu naftowego przypomniał, że już teraz mamy najtańsze paliwo w Europie i, że Niemcy przyjeżdżają, by zaopatrywać się na polskich stacjach.
Taniej jest tylko w Bułgarii
Sprawdziliśmy jakie są średnie ceny w przeliczeniu na złotówki w państwach Unii Europejskiej (wg Niezależnego Portalu Motoryzacyjnego autocentrum.pl).
Taniej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii: PB 95 – 5,51, ON – 6,67, zaś w Rumunii jest to 5,84 i 5,80. W Niemczech za PB 95 płacić trzeba 7,32, za ON – 7,03. W Austrii jest to odpowiednio 6,47 i 6,43 zł, w Czechach 6,79 i 6,51, na Słowacji 6,76 i 6,34, na Węgrzech 5,97 i 6,05, na Litwie 6,56 i 6,17 oraz w Szwecji 7,90 i 8,99.
To też może Cię zainteresować
Analitycy rynku paliw zauważają, iż zwłaszcza w krajach zachodnich paliwa są droższe, a czasem o wiele droższe, ale tam także średnie zarobki są dużo wyższe niż u nas, a to dla przeciętnego właściciela auta oznacza, że tankowanie kosztuje go mniej niż Polaka nad Wisłą.