Koronawirus nie odpuszcza, o czym dobitnie świadczy trzecia fala pandemii. Jeszcze bardziej dobitnie świadczy o tym liczba pogrzebów, które odbywają się w całym kraju. Ale jak się okazuje, nie każdy pogrzeb musi wyglądać tak podobnie. "Pewna blondynka w czerwonych szpilkach" zawodowo zajmuje się tym, aby pogrzeb był niezapomnianym przeżyciem i pożegnaniem taty, mamy, brata czy siostry - czytaj artykuł.
A jeśli zaś mowa o niezapomnianych przeżyciach to warto wspomnieć, że gdańscy naukowcy odkryli w popularnej roślinie cudowną cząsteczkę, która może sprawić, że choroba Alzheimera przejdzie do historii medycyny - czytaj artykuł.
Warto przywołać wspomnienie i poczytać o bohaterach mojego dzieciństwa jak "Bolek i Lolek" czy "Baltazar Gąbka" i "Reksio". Jeśli: a) kojarzycie te postaci to z pewnością pamiętacie, że nie byłoby ich bez pasji pewnego jednego człowieka; b) pierwszy raz o nich słyszycie to zachęcam to poznania historii Zdzisława Lachura, który przed wojną zobaczył w kinie Disneyowską "Królewnę Snieżkę" i postanowił, że mimo braku doświadczenia i wykształcenia filmowego też będzie tworzył takie bajki - czytaj artykuł.
Równie ciekawą postacią, jednak niestety dużo bardziej tragiczną był bohaterski konspirator i powstaniec warszawski, rotmistrz Witold Pilecki, który do końca służył Ojczyźnie. A służba ta skończyła się dla niego tragicznie w 1948 roku, kiedy to oskarżony został szpiegowanie na rzecz obcych mocarstw i planowanie zbrojnego zamachu rządowych dygnitarzy. W poniedziałek minie 73 rocznica od dnia, kiedy za te wyimaginowane przewinienia Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał go na karę śmierci - czytaj artykuł.
Zapraszam do lektury tych i wielu innych materiałów z serwisów regionalnych Polska Press Grupy.
Stanisław Wróbel
1. Miłość w czasach pandemii. Zbadano, jak teraz randkują Polacy
W czasie pandemii prawie co drugi polski singiel lub singielka przeżyli randkę online. Randkujący w ten sposób Polacy deklarują, że w dobie koronawirusowych ograniczeń nawiązali średnio 4 nowe znajomości.

Miłość w czasach pandemii
Pisze Iwona Kłopocka-Marcjasz z Nowej Trybuny Opolskiej
2. Kapelan z części covidowej szpitala: Najgorsza jest samotność
- Boję się, że lęk przed bliskością już z nami zostanie, że zdążył się przez ten rok w nas zakorzenić - opowiada ks. Tomasz Grzesiak, kapelan ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Kapelan z części covidowej szpitala: Najgorsza jest samotność
Artykuł Marii Mazurek z Gazety Krakowskiej
3. Paweł Kowal: Zjednoczona Prawica sama będzie dążyć do przedterminowych wyborów
Gowin powinien dostać poważną polityczną ofertę ze względu na interes Polski, który polega na tym, by się nam w autorytarny kraj nie zamieniła - mówi Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, były polityk PiS.

Kowal: Zjednoczona Prawica sama będzie dążyć do wyborów
Artykuł Doroty Kowalskiej z Polskatimes
4. Mój kawałek przestrzeni, w którym mogę rosnąć
Ludzie mogą sobie czasem nie zdawać sprawy z tego, jak ważna jest kultura, dopóki ona jest. Jeśliby ją zabrać, gdyby odciąć nas od naszego języka, literatury, teatru, to gdzie byśmy byli? W czym byśmy tkwili? Kim byśmy byli?

Emilian Kamiński: Teatr to mój kawałek przestrzeni
Rozmowa Anity Czupryn z Polskatimes
5. Aneta wprowadza życie do… pogrzebów
Aneta Dobroch z Sandomierza, jako jedna z niewielu kobiet w Polsce jest mistrzynią świeckich ceremonii pogrzebowych, a z jej usług korzystają wszyscy: agnostycy, ateiści, apostaci, ale... i katolicy.

Aneta wprowadza życie do… pogrzebów
Artykuł Pauliny Baran z Echa Dnia
6. Marek Trela: Stadnina w Janowie to było moje życie
Polską hodowlą koni arabskich zajęli się ludzie niekompetentni. Sytuacja stadniny w Janowie jest tragiczna, polskich koni nie widać na międzynarodowych pokazach. Trzeba odbudować renomę polskich stadnin i zaufanie hodowców - mówi Marek Trela, odwołany przez “dobrą zmianę” prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim.

Marek Trela: Stadnina w Janowie to było moje życie
Artykuł Wojciecha Rogacina, redaktora naczelnego Polskatimes
7. Sensacyjne odkrycie gdańskich naukowców na miarę nagrody Nobla?
Odkryli w popularnej roślinie cudowną cząsteczkę, która może sprawić, że choroba Alzheimera przejdzie do historii medycyny.

Sensacyjne odkrycie gdańskich naukowców na miarę nagrody Nobla?
Artykuł Doroty Abramowicz z Dziennika Bałtyckiego
8. Jak bardzo „polska” jest szczepionka na COVID spod Łodzi?
W jakim stopniu preparat, w którego wytwarzanie włączy się spółka Mabion spod Łodzi, faktycznie będzie z Polski? I skąd w naszym kraju wzięli się partnerzy amerykańskiej firmy Novavax.

Jak bardzo „polska” jest szczepionka na COVID spod Łodzi?
Artykuł Macieja Kałacha z Dziennika Łódzkiego
9. Miliard fanów Bolka i Lolka
Ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej wyszły najsłynniejsze polskie kreskówki. A wszystko zaczęło się od pasji jednego człowieka…

Miliard fanów Bolka i Lolka
Artykuł Pawła Stachnika z Dziennika Polskiego
10. Chłopi jak „Twój Vincent”
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Chłopi” - adaptacji noblowskiej powieści Władysława Reymonta, w reżyserii Doroty Kobieli. Wyjątkowa produkcja powstaje w technice animacji malarskiej, takiej samej, jak głośny "Twój Vincent".

Chłopi jak „Twój Vincent”
Artykuł Dariusza Pawłowskiego z Dziennika Łódzkiego
11. Kobiecym okiem na nowoczesne miasto
O tym, jak wyglądają nowoczesne miasta projektowane bądź zmieniane przez kobiety rozmawiamy z Sarą Nalaskowską, jedyną Polką w zespole londyńskiego Wedderburn Transport Planning Ltd.

Kobiecym okiem na nowoczesne miasto
Artykuł Szymona Spandowskiego z Gazety Krakowskiej
12. Meghan i książe Harry uderzyli w dwór, bo nie chcieli podzielić losu księcia Karola i Diany
Nad związkiem Meghan i Harry'ego unosiła się tragedia jego matki i jej nieudanego małżeństwa z księciem Karolem. Harry był na tyle silny, że potrafił zerwać relacje z monarchią i ma szanse na normalne życie z ukochaną.

Nie chcieli podzielić losu księcia Karola i Diany
Artykuł Kazimierza Sikorskiego z Polskatimes
13. Do końca w służbie dla Polski
3 marca 1948 roku przed sądem w Warszawie rozpoczął się proces Witolda Pileckiego. Bohaterski konspirator, więzień Auschwitz i powstaniec warszawski został skazany na karę śmierci.

Do końca w służbie dla Polski
Artykuł Pawła Stachnika z Dziennika Polskiego
