Dopłaty bezpośrednie i obszarowe na 2024 rok
Wniosek o przyznanie dopłat można zgłosić jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosek Plus, która jest dostępna na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie posiadają komputerów i mają problemy techniczne ze złożeniem wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR. Dla interesantów dostępna jest także infolinia. Ponadto bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Komu przysługują dopłaty bezpośrednie w 2024 roku?
- rolnikom aktywnym zawodowo prowadzącym działalność rolniczą - warunkiem jest posiadanie gruntów o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać płatności, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r.
- gospodarzom posiadających więcej niż 1 ha - spełniającym warunki warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.
Katalog płatności, o które można się ubiegać w rozpoczynającej się właśnie kampanii, jest niemal identyczny z tym z 2023 roku. W ramach dopłat bezpośrednich oprócz m.in. podstawowego wsparcia dochodów czy płatności redystrybucyjnej od ubiegłego roku realizowane jest dofinansowanie z tytułu ekoschematów.
Zmiany w dopłatach dla rolników od 2024 roku
W dopłatach w 2024 roku zostały wprowadzone dodatkowe warianty w przypadku dobrostanu zwierząt hodowanych zgodnie z systemami jakości. Niezmiennie można się starać również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a tzw. obszarówkę stanowią płatności: rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne i ONW.
Wnioski o przyznanie dopłat przyjmowane są do 15 maja 2024 roku. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność zostanie pomniejszona o 1 proc. Z kolei korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można wprowadzać do 31 maja 2024 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą także obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin zakończenia tegorocznej kampanii powinien nastąpić 9 czerwca 2024 r., ale ponieważ jest to niedziela, wnioski będzie można składać do 10 czerwca.
Zobacz także: Jak ożywić skrzydłokwiat? Dodaj ten składnik do doniczki, a pięknie zakwitnie
