Obiekt piłkarsko-lekkoatletyczny przy ul. Gdańskiej 163, z podgrzewaną murawą i oświetleniem (1600 lux), został gruntownie zmodernizowany w latach 2007-2008. Koszt inwestycji wyniósł blisko 42 mln złotych.
Największą częścią zadania była budowa od podstaw trybuny B, w którą wkomponowany został czterokondygnacyjny budynek. Znajdują się w nim sale konferencyjne, szatnie dla zawodników, restauracje, gabinety odnowy biologicznej. Stadion po modernizacji może pomieścić 20247 widzów (miejsca siedzące). Trybuny zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający komfortową widoczność z każdego miejsca na widowni, zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zamontowano nową bieżnię z dziewięcioma, a nie ośmioma, jak dotychczas, torami w kolorze niebieskim, tak jak np. na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Obiekt spełnia standardy wyznaczone przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyki (IAAF) oraz PZPN, UEFA i FIFA.
Od tego czas na stadionie Zawiszy rozegrano wiele lekkoatletycznych imprez, m.in.: Memoriał Ireny Szewińskiej, Memoriał Wiesława Czapiewskiego oraz mistrzostwa Polski seniorów (w tym roku nad Brdą odbyła się jubileuszowa, setna edycja tych zawodów). W Bydgoszczy startowało wiele gwiazd królowej sportu. Wystarczy wymienić chociażby nazwiska Natalii Kaczmarek, Sama Kendricksa, Devynne’a Charltona, Anity Włodarczyk, Ewy Swobody, Toma Walsha czy Justyny Święty-Ersetic.
Już niedługo stary tartan będzie zdjęty. Nawierzchnia zostanie następnie wyczyszczona, a następnie kładzione będą tzw. warstwa przyczepna i nowy tartan – w identycznym kolorze jak dotychczas, niebieskim. Jak informuje bydgoski ratusz, według umowy firma Tamex na wykonanie prac ma czas do końca roku.
To też może Cię zainteresować
Prace związane z położeniem nowego tartanu powodują, że piłkarze Zawiszy (III liga) do końca rundy jesiennej grać będą na wyjazdach. Ostatni raz przed własną publicznością zaprezentowali się 20 września, pokonując Cartusię Kartuzy 4:1.
Remont może również wpłynąć na przebieg trasy Bydgoskiego Biegu Niepodległości, który w ub. roku zaczynał się i kończył właśnie na bieżni Zawiszy. O szczegółach ratusz jeszcze nie poinformował.
Przy Gdańskiej 163 trwają także prace przy hali lekkoatletyczno-strzeleckiej.
- To obecnie roboty ziemne. Stawiane są już fundamenty części przeznaczonej dla lekkoatletów. W najbliższych dniach powinny być już utworzone pierwsze stropy w przegłębieniach, gdzie przebywać będą strzelcy. Trzeba było zmienić także położenie ciepłociągu, który utrudniał prace, ale już z tym sobie poradzono – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
Nowa hala powstaje w miejscu, gdzie stały tzw. olimpijki, czyli baraki, w których mieszkali sportowcy. Obiekt powinien być już ukończony na początku 2026 roku.
