Gdzie uczniowie nie chodzą na lekcje religii w szkole?
Spada liczba uczniów biorących udział w lekcjach religii. W skali całego kraju w roku szkolnym 2019/20 udziału w zajęciach religijnych w szkole nie brało aż 12,4 proc. uczniów. Najczęściej z religii rezygnują uczniowie szkół branżowych, techników i liceów ogólnokształcących – tam na religię nie chodzi co czwarty uczeń. Z kolei najwięcej dzieci chodzi na lekcje religii w podstawówkach – na tym etapie edukacji jedynie 5,9 proc. uczniów nie uczęszcza na katechezę.
Diecezja diecezji nierówna – na mapie Polski można znaleźć „zielone wyspy, gdzie na lekcje religii uczęszczają niemal wszyscy uczniowie. Tak jest w diecezjach:
- pelplińskiej, gdzie 99,2 proc. uczniów chodzi na lekcje religii;
- rzeszowskiej i przemyskiej, gdzie 97,9 proc. uczniów uczęszcza na religię w szkole.
W tych miejscach ci, którzy na religię nie chodzą, giną w tłumie. Inaczej jest jednak w diecezjach, gdzie odsetek uczniów, którzy zrezygnowali z religii jest o wiele większy. Tam na te lekcje nie chodzi niemal co trzeci uczeń.
Religia w szkole? Nie od zawsze i na pewnych zasadach
Religia w szkołach wcale nie była od zawsze. Co prawda pokolenie dzisiejszych 30-latków nie pamięta czasów, w których katechezy w szkole nie było, ale ich rodzice już tak. W okresie PRL lekcje religii ograniczano, aż w 1961 definitywnie usunięto je ze szkół. Wówczas katecheza dla dzieci odbywała się przy parafiach.
Religia do szkoły polskiej wróciła w 1990 roku i od tej pory ma się dobrze. Przepisy określają jednak, że:
- religia może być przedmiotem szkolnym, ale nie może naruszać wolności sumienia i religii innych osób;
- nauka religii jest organizowana w przedszkolach i szkołach podstawowych na życzenie rodziców, a w szkołach ponadpodstawowych na życzenie rodziców bądź uczniów;
- po osiągnięciu pełnoletności uczniowie sami decydują o uczestnictwie w lekcjach religii.
Lekcje religii mogą prowadzić księża, zakonnice, ale także osoby świeckie. Z danych ISKK wynika, że w roku szkolnym 2019/20 to właśnie świeccy najczęściej uczyli religii w szkołach – stanowią aż 58,2 proc. wszystkich nauczycieli religii. Co trzecią lekcję religii prowadzi ksiądz diecezjalny. O wiele rzadziej katechezy są prowadzone przez siostry zakonne i zakonników.
