
Ponte Octávio Frias de Oliveira, Sao Paulo, Brazylia
Most wantowy w São Paulo, w Brazylii, na rzece Pinheiros o długości 1600 m i wysokości 138 m. Zbudowany w latach 2005-2008. Oficjalne otwarcie miało miejsce 10 maja 2008 roku.
Most ma przepustowość czterech tysięcy pojazdów na godzinę na pas ruchu.
Opera w Sydney, Australia
Ekspresjonistyczny gmach opery projektu duńskiego architekta Jørna Utzona to dziś niekwestionowany symbol Sydney. Opera budowana była w latach 1959–1973. Wykonano ją ze stali, betonu i szkła.
Utzon został uhonorowany w 2003 roku Nagrodą Pritzkera. Budynek opery został wpisany 28 czerwca 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wieża Eiffla, Paryż, Francja
najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu, a w momencie powstania była najwyższą budowlą na świecie.
Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku w celu upamiętnienia setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Zaprojektował ją Gustave Eiffel wraz z Mauricem Koechlinem i Émile Nouguierem.
Statua Wolności, Nowy Jork, USA
Posąg na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego to nieoficjalny symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych.
Jest to dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W 1924 został uznany za narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych, a w 1984 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.