Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego do wyboru jest blisko 50 kierunków studiów. W niedzielę minął termin rejestracji elektronicznej na studia stacjonarne oraz jednolite magisterskie. - Wstępne wyniki kwalifikacji ogłosimy w czwartek - mówi Małgorzata Jendryczka, rzeczniczka UKW. - Przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia w I turze zaplanowaliśmy na 18-19 lipca. Nabór uzupełniający będzie na początku sierpnia.
Psychologia wciąż modna
Podobnie jak przed rokiem, na UKW największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia. Do piątku o jedno miejsce ubiegały się tu 4,5 osoby, podczas gdy limit miejsc wynosił 90.
- Wśród kierunków, na które mamy najwięcej chętnych, są także filologia angielska - 4 osoby na miejsce, lingwistyka stosowana język angielski z niemieckim - 4, ekonomia - 2,5 i humanistyka drugiej generacji - 2 - wylicza Małgorzata Jendryczka. - Co ciekawe, chętnych do studiowania ekonomii jest więcej niż przed rokiem, mimo że zwiększyliśmy limit miejsc z 30 do 78.
Od października UKW chce też otworzyć cztery nowe kierunki. - Na razie na lingwistyce o specjalności język rosyjski z chińskim na jedno miejsce przypada 1,3 osoby (limit 25 miejsc), na wojskoznawstwo - 1,5 (limit 20 miejsc), a na zarządzanie kryzysowe w środowisku - 1 osoba (limit 20 miejsc) - mówi rzeczniczka. - W przypadku zarządzania przyrodą czekamy jeszcze na zgodę ministerstwa na uruchomienie tego kierunku.
Chcą być lekarzami
W Collegium Medicum jest 15 kierunków na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. Tu znów rekordy bije lekarski.
- W ubiegłym roku mieliśmy 30 chętnych na miejsce - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Choć teraz zwiększyliśmy limit z 160 do 200 miejsc, to i tak chętnych jest sporo, bo 20 osób na miejsce. Dużym powodzeniam cieszą się też farmacja - 9 osób na miejsce, analityka medyczna - 3,5 osoby, fizjoterapia i pielęgniarstwo - po 3. Zaskoczenia nie ma, bo tak jest co roku, ale trzeba pamiętać, że wielu kandydatów rejestruje się jednocześnie na kilku uczelniach. U nas do wczoraj trwała rekrutacja elektroniczna dla kandydatów, którzy zdawali maturę w nowej formule. 14 lipca ogłosimy wyniki. Osoby, które zostaną przyjęte, będą miały czas do 20 lipca na złożenie dokumentów. Pod koniec miesiąca planujemy drugi nabór.
Zawody z przyszłością
Od 1 czerwca do dziś trwa rekrutacja elektroniczna na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.
- Na studia I stopnia mamy do wyboru 34 kierunki. Jedyną nowością są finanse i rachunkowość - mówi dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP. - I cieszy, że na ten kierunek zarejestrowały się aż 143 osoby, podczas gdy limit wynosi 120 miejsc. Nie zwiększaliśmy liczby kierunków, bo i tak mamy ich bardzo dużo. Większy nacisk kładziemy na specjalizacje. Niestety, od 2012 roku liczba studentów maleje. Ma to związek z niżem demograficznym.
Wśród rekrutacyjnych hitów na UTP prym wiodą informatyka stosowana (164 chętnych) i zoofizjoterapia (123 chętnych) - po 1,7 osoby na miejsce, budownictwo, gdzie zarejestrowały się aż 202 osoby, czy mechanika i budowa maszyn, którą chce studiować 116 chętnych. - Kandydaci mogą być spokojni, choć każdy wydział ma wyznaczone limity na dane kierunki, to może je zwiększyć o 15 procent.
W Akademii Muzycznej listy przyjętych zostaną ogłoszone w czwartek. - Wśród kierunków, które cieszyły się największą popularnością, były wokalistyka jazzowa, wokalistyka operowa i instrumentalistyka, zwłaszcza fortepian - mówi Jakub Kwintal, sekretarz Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych.