Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myśl, dziecko! Tak, jak potrafisz

redex
„Szkoły zabijają kreatywność w imię równości i standaryzacji, ale w edukacji równo nie oznacza sprawiedliwie. Każde dziecko jest inne”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 209331" >
„Szkoły zabijają kreatywność w imię równości i standaryzacji, ale w edukacji równo nie oznacza sprawiedliwie. Każde dziecko jest inne”

Przedszkolak na pytanie opiekuna nie odpowie: „Nie wiem”. Jeśli zapomniał, zaimprowizuje, przekonany, że sam potrafi wymyślić rozwiązanie. „Nie wiem” to jego szkolne odkrycie, po tych magicznych słowach nauczyciel przestaje drążyć temat, pyta kogoś, kto wie.

Ruszył program „Cyfrowa szkoła”, mający dać początek innowacyjnemu nauczaniu. Pilotaż objął wybrane placówki, kosztował 44 miliony złotych. Jeśli się przyjmie, Ministerstwo Edukacji Narodowej wszystkie szkoły wyposaży w tablety, laptopy i tablice interaktywne. Do zmian potrzeba jednak chęci nauczycieli i zmiany przyzwyczajeń, bo często za jedynie słuszną uznają naukę w szkolnej ławce z nudnym podręcznikiem w ręce, a eksperymenty z góry odrzucają.
<!** reklama>
- Od dawna mówiło się o indywidualizowaniu procesu kształcenia, ale nauczyciel, który dysponował tylko kredą i tablicą, a przed sobą miał 30 uczniów, nie mógł dotrzeć do każdego z osobna - mówi Janusz Krupa z MEN. - Wykorzystanie technologii pozwala uczyć Jasia, Basię i Małgosię razem, ale osobno, umożliwia wytyczenie uczniom indywidualnych karier edukacyjnych, a przez to pomaga w rozwoju kreatywności każdego dziecka. Stereotyp mówi: cyfrowa, innowacyjna szkoła znaczy tyle, że ucznia sadza się przed laptopem zamiast przed książką. Takie nauczanie nie przyniesie oczekiwanego skutku. Nauczyciel w nowoczesnej szkole musi: mieć pomysł edukacyjny, umieć i chcieć wykorzystać możliwości, dokształcać się.

W papierowym wydaniu i e-wydaniu "Bez Makijażu" czytaj również:

NA TARYFĘ ULGOWĄ KOBIETA NIE MA TU CO LICZYĆ

Rozmowa ze strażak KAROLINĄ PRZENIOSŁO o ćwiczeniach na poligonie, służbie w straży pożarnej, walce z żywiołem i pracy z mężczyznami.

W całej Polsce w straży pożarnej służy ponad 1200 funkcjonariuszek, większość z nich w pionach logistycznym, operacyjnym, prewencyjnym, szkoleniowym, w kadrach, finansach, BHP. Dlaczego właściwie zdecydowała się Pani na pracę w służbach mundurowych?
Strażaków podziwiałam od najmłodszych lat. Imponowali mi odwagą. Gdy miałam 12 lat, spalił się dom, w którym mieszkałam. I właśnie wtedy widziałam ich z bliska, w akcji. Byłam pod wrażeniem. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa chyba miały wpływ na wybór mojej drogi zawodowej, bo kiedy po ukończeniu studium policealnego nadarzyła się okazja na podjęcie stażu zawodowego w straży pożarnej, zdecydowałam się bez wahania.

NOWE JA WYCHODZI Z SIECI
Ugrzeczniony wizerunek mówi o nas, że jesteśmy nudziarzami, ale szczerość i odwaga w Internecie też nie popłacają
Kobietom łatwo przychodzi płacenie specjalistom za wykreowanie się w Internecie. Są też gotowe same zająć się budowaniem swego obrazu, by mieć wszystko pod kontrolą. Mężczyźni częściej niż one popełniają wizerunkowe gafy.
To, co mówi o nas wyszukiwarka internetowa, może zbudować lub zrujnować naszą karierę, zachęcić do kontaktu z nami wirtualnych znajomych lub ich odstraszyć. Liczy się każda informacja, nie tylko ta o poprzednich stanowiskach pracy, umieszczona na portalu branżowym, ale i ta, że nie mamy oporów, by na prywatnym koncie portalu społecznościowego umieszczać śmiałe zdjęcia i niewybredne komentarze na temat znajomych lub... byłego szefa. Ci, którzy chcą uniknąć gaf, coraz częściej zwracają się o pomoc do profesjonalistów.

MORALNOŚĆ I SUKCES
Niektórzy psycholodzy uważają, że na pewnym poziomie zamożności, władzy, gwiazdorstwa, biznesu moralność utrudnia funkcjonowanie

Czy osiągnięcie sukcesu wymaga omijania utartych ścieżek i wyrastania poza gorset norm moralnych, do których stosuje się większość ludzi?
Wiele w psychologii zrobiono, aby sprawdzić te przekonania. Nie jest to proste, w końcu nikt otwarcie nie przyzna, że jest człowiekiem amoralnym, zresztą nie wiadomo, czy takie wyznania byłyby wiarygodne. Dlatego musimy polegać na pomysłowości eksperymentatorów i przymknąć oko na dziwaczność niektórych badań.

MÓWCA POTRAFI MILCZEĆ
Rozmowa z JOANNĄ KISIELIŃSKĄ, studentką prawa UMK, zdobywczynią nagrody dla Najlepszego Mówcy i członkinią drużyny, która zdobyła III miejsce w Europejskim Konkursie Praw Człowieka w Strasburgu.
Podobno trudno Panią przegadać...
Mało jest sytuacji, w których nie wiedziałabym, co powiedzieć, ale i takie się zdarzają. Podczas takich wydarzeń jak konkurs nie można nie wiedzieć, co powiedzieć i zawsze trzeba znaleźć jakąś odpowiedź. Najlepiej, żeby była to odpowiedź dobra i merytoryczna. Finał wspomnianego konkursu odbywał się na podstawie znanego wcześniej kazusu. Każda ze stron występowała w roli państwa pozwanego lub strony skarżącej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!