Zdawać by się mogło, że popularność muzyki pozostającej pod silnym, folkowym wpływem minęła bezpowrotnie. W końcu takie zespoły jak Brathanki czy Golec uOrkiestra, które niegdyś zaistniały w świadomości odbiorców, dziś odeszły w zapomnienie.
<!** Image 2 align=none alt="Image 178068" >
Jest jednak pewna grupa, która z powodzeniem potrafi sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających słuchaczy. Członkom formacji Zakopower udało się wyłuskać z podhalańskiej estetyki to, co najlepsze i połączyć ją z nowoczesnymi brzmieniami. Wszystko to podane w lekkostrawnym, rockowym sosie zasmakowało szerokiej grupie melomanów. Dziś Zakopower to jedna z najbardziej popularnych grup w naszym kraju, a jej utworami codziennie raczą nas w solidnym dawkach rozgłośnie radiowe. Postacią najbardziej kojarzoną z zespołem jest charyzmatyczny, utalentowany wokalista i skrzypek Sebastian Karpiel Bułecka [na zdjęciu], obecnie uważany już w naszym kraju za celebrytę, którego nie brakuje w telewizyjnych programach rozrywkowych. Jak narodził się fenomen Zakopower?
<!** reklama>
Pierwsza płyta zespołu, Music Hal, ukazała się w maju 2005 roku. Utwory zostały dobrze przyjęte przez publiczność. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego w nowatorskim, energetycznym wykonaniu zespołu skutecznie wypełniły lukę na polskim rynku muzycznym. Wystarczy spojrzeć na wynik sprzedaży - ponad 20 tys. zakupionych egzemplarzy to nielichy wynik w ciężkich dla płyt z hologramem czasach. Entuzjazm słuchaczy udzielił się również jurorom festiwali muzycznych. Pierwszy singiel zespołu Kiebyś ty zdobył Nagrodę Jury w Koncercie Premier na 42. Festiwalu Piosenki Opole 2005 oraz zwyciężył w festiwalu Top Trendy 2005. Zakopower był nominowany między innymi do MTV Europe Music Awards 2005 w kategorii „Najlepszy Polski Wykonawca“, nagrody Yach Film 14. Festiwalu Polskich Wideoklipów w kategoriach „Najlepszy montaż“ oraz „Najlepsza plastyczna aranżacja przestrzeni“, a także został dostrzeżony przez Akademię Fonograficzną, czego wyrazem było przyznanie nominacji do nagrody Fryderyk 2005 płycie _Music Hal _aż w sześciu kategoriach. Zakopower występował również na prestiżowych europejskich festiwalach - w Ostrawie, Rudolstad oraz na węgierskim Sziget Festiwal.
W 2007 roku światło dzienne ujrzała druga płyta zespołu – Na siedem. Oprócz folkowych i rockowych brzmień, na krążku znalazło się miejsce na punkowe, jazzowe oraz charakterystyczne dla muzyki Czarnego Lądu wycieczki stylistyczne.
Obecnie Zakopower skupia się na działaniach promocyjnych wokół najnowszej płyty Boso. Utworów z nowego krążka bez wątpienia nie zabranie podczas wrześniowego koncertu w Bydgoszczy. Zachęcamy do pojawienia się w Hali „Łuczniczka” także tych, którzy z założenia nie lubią chamstwa i góralskiej muzyki. Może zmienią zdanie, na temat góralskiej muzyki, rzecz jasna?
Zakopower
11.09. 2011, Bydgoszcz, HSW „Łuczniczka”
Start – godz. 18.00
Bilety: 25 zł