https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka nie umiera nigdy

Katarzyna Kabacińska
Bydgoski Festiwal Muzyczny to nie tylko klasyka w symfonicznym wydaniu. Oprócz niej zabrzmią podhalańskie dudy i jazzowa improwizacja, chasydzki kantor i śpiew Gaby Kulki! Przed nami święto muzyki z półwieczną niemal tradycją. Miesiąc obcowania z dziełami wybitnych kompozytorów w mistrzowskich wykonaniach.

Bydgoski Festiwal Muzyczny to nie tylko klasyka w symfonicznym wydaniu. Oprócz niej zabrzmią podhalańskie dudy i jazzowa improwizacja, chasydzki kantor i śpiew Gaby Kulki! Przed nami święto muzyki z półwieczną niemal tradycją. Miesiąc obcowania z dziełami wybitnych kompozytorów w mistrzowskich wykonaniach.

<!** reklama>

Ten świat poniósł jednak w zeszłym roku dotkliwą stratę - odszedł Henryk Mikołaj Górecki. I jego pamięci poświęcony jest 49. Bydgoski Festiwal Muzyczny.<!** Image 2 align=none alt="Image 178254" >

Człowiek u kresu swej drogi często staje wobec faktu, że przeminie bez śladu... Szczęśliwi ci, którzy drogę swą znaczą twórczością artystyczną. Dzięki niej pozostają obecni.

Córek z ojcami muzykowanie

Anna Górecka, córka zmarłego wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, opowiadała „Expressowi”, jak grała koncert w dniu śmierci ojca. - Tyle jeszcze mogę dla niego zrobić - pomyślała i wykonała jeden z jego utworów. Tak też zainauguruje 49. Bydgoski Festiwal Muzyczny, którego podtytuł mówi wszystko: „W hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu”. Popłyną więc dźwięki „Małego Requiem dla pewnej Polki” op. 66 z partiami fortepianowymi w wykonaniu Anny Góreckiej i „Concerto-Cantata” na flet, skomponowane przez Góreckiego w 1992 r. dla Carol Wincenc. Amerykańska flecistka zagra ten koncert podczas pierwszego festiwalowego wieczoru, który zwieńczy „Koncert na orkiestrę” Witolda Lutosławskiego w wykonaniu symfoników Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Antoniego Wita.

Następny (10.09.) koncert będzie już monograficzny i wśród kompozycji H.M. Góreckiego usłyszymy utwory na skrzypce i fortepian, za którym ponownie zasiądzie córka, a drugim solistą będzie skrzypek Krzysztof Bąkowski. Anna Górecka raz jeszcze (30.09.) zagra kompozycję ojca - „Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową” op. 40. - Wbrew temu, co się mówi, ojciec napisał go dla wybitnej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej - przypomina pianistka, dodając, że tego wieczoru wykona też utwór brata, Mikołaja - „Capriccio”.

Podczas BFM usłyszymy jeszcze jeden, z oczywistych powodów odmienny, duet ojciec - córka. Ze światowej sławy skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką wystąpi (25.09.), grając na fortepianie i śpiewając, jego córka Gaba. A w programie „Cztery pory roku” Vivaldiego i... „London Calling” The Clash. I choć Gaba przyznaje, że przerobiła punk na walczyk, to i tak ich koncert ma rockowy pazur! Cóż, tolerancyjny ojciec nie protestował, kiedy trzeba było, to teraz zamiast dwóch skrzypaczek ma prawniczkę oraz Gabę. I jest najwyraźniej dumny...

Jazz nie stawia pomników

Trzeci dzień festiwalu (12.09.) to kolejny przykład, że to nie miejsce dla ortodoksów. Wprawdzie tytuł koncertu „Dwugłos w sprawach istotnych w dwóch częściach” każe spoważnieć, bo jego kanwą są „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II i „Traktat teologiczny” Czesława Miłosza, ale za całym przedsięwzięciem stoi Włodzimierz Nahorny! Powierzywszy słowo doskonałemu aktorowi, Andrzejowi Sewerynowi, kompozytor i aranżer zajął się oprawą muzyczną. Zagra więc Sextet Włodzimierza Nahornego: Henryk Gembalski - skrzypce, Wojciech Staroniewicz - saksofony, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas, Piotr Biskupski - perkusja, a za fortepianem lider, który jak nikt potrafi na polu muzyki łączyć byty, zdawałoby się nie do połączenia.

Mosty kulturowe i pokoleniowe

Mówi się, że muzyka łączy pokolenia, tymczasem ona przerzuca też mosty, które skracając dystans, uczą odnajdywania piękna w różnorodności. Przykładem inicjatywa Młodej Polskiej Filharmonii, w której 37 najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych kształcić będzie znany skrzypek z Rosji Dimitry Vasiliev, kontrabasista z Wenezueli Edicson Riuz i oboista z Izraela Dudu Carmel. Wybitni soliści z orkiestrą, którą prowadzi Adam Klocek zagrają (1.10.), m. in.,

Rachmaninowa, Vivaldiego i Mozarta. Specjalnie dla MPF Zbigniew Presiner napisał utwór „Cztery pory roku Jamna” i jego prawykonania będziemy świadkami.

Muzyka od zawsze uczy tolerancji dla innych kultur i religii. W tym roku (25.09. w Toruniu, 26.09. w Bydgoszczy) gośćmi specjalnymi BFM będzie, zachwycający pieśniami w językach jidisz i hebrajskim, Moskiewski Męski Chór Żydowski Cappella Chasydzka z głównym kantorem synagogi w Moskwie i Sankt Petersburgu, bas barytonem, Baruhem Finkelstheinem.

Przypisując muzyce łamanie barier, pamiętajmy, że sam ten świat wcale nie jest taki postępowy! Dość powiedzieć, że trzeba było dopiero naszej Agnieszki Duczmal, by pozwolić kobiecie stanąć na pulpitem dyrygenckim w słynnej mediolańskiej la Scali! Dyrygentkę i założoną przez nią Orkiestrę Kameralną PR „Amadeus” będziemy oklaskiwać na BFM (19.09.), m.in., w opracowanych przez Duczmal „Obrazkach z wystawy” Musorgskiego, a także w „Trzech utworach w dawnym stylu” Góreckiego - ojca - i w „Divertimento” na orkiestrę smyczkową Góreckiego - syna.

Fascynacje, które się rewanżują

I tak dochodzimy do tytułowego koncertu 49. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego „W hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu” (23.09.) z II Symfonią c-moll „Zmartwychwstanie” Gustawa Mahlera. Monumentalne dzieło w wykonaniu symfoników bydgoskich pod batutą Gabriela Chmury, chóru Opery Nova i solistek Iwony Sobotki - sopran - oraz Małgorzaty Pańko - mezzosopran - wybrano, jak się okazuje, nieprzypadkowo. Anna Górecka opowiadając o inspiracjach muzycznych ojca, wspomina okres, w którym zafascynowany był właśnie kompozycjami Mahlera. Inną fascynacją kompozytora było od lat Podhale. Nic więc dziwnego, że dla upamiętnienia przyjaźni Góreckiego z ludźmi gór zagra na BFM (19.09. w Toruniu, 20.09. w Bydgoszczy) Kapela Jana Karpiela Bułecki - Hurda.

Bydgoszcz widział wyjątkową...

Oddając palmę pierwszeństwa Podhalu, jesteśmy dumni, że Górecki wyróżniał nasze miasto. - Ojciec lubił tu przyjeżdżać, bo uważał, że w Bydgoszczy jest klimat dla muzyki - potwierdza córka, przypominając o planach przeprowadzki nad Brdę. Spełzły na niczym, ale nieskłonny do manifestacji politycznych kompozytor, wyjątek uczynił dla zajść z 19.03.1981 r. w Bydgoszczy, której zadedykował utwór „Miserere”. Jego ładunek emocjonalny będzie chciał przekazać (18.09.)Chór Opery Nova, występując w katedrze św. Marcina i Mikołaja.

Występ na BFM dedykowany Góreckiemu za nobilitujący uznał kwartet smyczkowy, który założyli wytrawni muzycy bydgoscy i debiutują na festiwalu ((14.09.) jako Paderewski Kwartet Bydgoszcz. Obok Mozarta i Beethovena, usłyszymy Kwartet nr 1 Góreckiego.

49. Bydgoski Festiwal Muzyczny odbędzie się w dniach od 9 września do 7 października. Szczegóły o repertuarze i biletach można znaleźć w Internecie: www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski