https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczny oddech Bacha

Filharmonia Pomorska zaprasza jutro na recital bachowski. Mistrz Julian Gembalski zagra na świetnych organach firmy Rieger-Kloss z 47 rejestrami! Takie koncerty są gratką dla melomanów.

Filharmonia Pomorska zaprasza jutro na recital bachowski. Mistrz Julian Gembalski zagra na świetnych organach firmy Rieger-Kloss z 47 rejestrami! Takie koncerty są gratką dla melomanów.

<!** Image 3 align=none alt="Image 181649" >

Organy to wyjątkowy instrument. W wielu aspektach (głośność, brzmienie, barwa) przewyższają orkiestrę symfoniczną, chociaż na nich gra tylko jeden człowiek! Rozpiętość skali dźwięków dużych organów wynosi ok. 10 oktaw, co jest porównywalne z zakresem dźwięków odbieranych przez ludzki słuch (od 16 Hz do ok. 16 kHz). Na pierwszy rzut oka - klawiatura prawie jak w pianinie czy fortepianie, ale... Organy są instrumentem aerofonicznym, czyli takim, w których wibratorem (źródłem dźwięku) jest drgający słup powietrza, zamknięty w przestrzeni rezonansowej, pobudzony do wibracji za pomocą zadęcia.

W przypadku aerofonów wolnych (np. wirującego bąka, bicza, szabli) szybki ruch powoduje zmiany ciśnienia otaczającego powietrza i w efekcie drgania akustyczne. W organach też łapie się powietrze z zewnątrz, ale jednocześnie zamyka się je. Część instrumentu zamykająca słup powietrza, nazywana jest piszczałką i od jej długości zależy wysokość dźwięku. Barwa dźwięku natomiast zależy od materiału, z którego wykonano piszczałkę, a także od jej kształtu. Dodajmy, że organy wywodzą się od fletni Pana i od dud - stąd to zadęcie, a pierwsze organy działały dzięki wykorzystaniu wody. Były to organy hydrauliczne, datowane na III wiek p.n.e. Skonstruował je aleksandryjski mechanik i matematyk Ktesibios.

<!** reklama>

Wirtuozów organowych nie ma zbyt wielu. Oswojenie tego instrumentu wymaga bowiem szczególnego rodzaju wrażliwości i... wielkiej miłości! Organy kochał Jan Sebastian Bach, J.F. Haendel, kocha je także od wielu lat Julian Gembalski, bohater koncertu, który odbędzie się jutro. To jeden z czołowych polskich organistów, ceniony pedagog, rektor uczelni w Katowicach. Jest archidiecezjalnym wizytatorem organów i organistów oraz przewodniczącym Sekcji Budowy Organów Komisji ds. Muzyki Sakralnej w Katowicach. W 2004 założył pierwsze w Europie Środkowowschodniej Muzeum Organów. W wykonaniu mistrza usłyszymy J.S. Bacha, m.in.: Fantasia super: Komm, heiliger Geist, Herre Gott” BWV 651; Preludium chorałowe „Schmücke dich; O liebe Seele” BWV 654; Fantazja i fuga a-moll, BWV 561.

Przypominamy również o innym, ciekawym koncercie, na który Filharmonia Pomorska zaprasza w sobotę. Będzie to występ duetu wirtuozów Ekateriny Frolovej, skrzypce (Rosja) i Vesselina Staneva, fortepian (Bułgaria). Początek tego koncertu o godz. 19. W programie: Schumann, Beethoven, Brahms, Ravel.

Bilety na recital i na koncert można kupić w kasie filharmonii lub na stronie: www.ebilet.pl.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski