
Andrzej Romocki, 15 maja 1924 r.
Andrzej Romocki miał zaledwie 20 lat, kiedy otrzymał w 1943 roku nominację na dowódcę całej kompanii "Rudy".
Na zdjęciu jeszcze jako szkrab.

Klasa Andrzeja Romockiego
W 1941 r., już na tajnych kompletach, "Morro" kończy Prywatne Liceum Towarzystwa Ziemi Mazowieckiej w Warszawie - Wydział matematyczno-fizyczny. Maturę zdaje z wynikiem bardzo dobrym. 25 maja 1944 r., po ukończeniu z III lokatą podchorążówki Kedywu Komendy Głównej - "Agricola" (Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agricola") - uzyskuje stopień plutonowego podchorążego (poprzedni stopień to plutonowy).
Źródło: 1944.pl

Andrzej Romocki ps. „Morro”
Podczas Powstania Warszawskiego "Morro” wraz ze swoją kompanią „Rudy” walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Oddział brał udział w uderzeniu na Gęsiówkę, w czasie którego udało się uwolnić 348 żydowskich więźniów. 14 sierpnia 1944 r. Andrzej Romocki został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a 30 sierpnia awansowany do stopnia podporucznika. W czasie walk powstańczych na Starym Mieście, 18 sierpnia podczas bombardowania szpitala na ulicy Miodowej zginął jego brat Jan Romocki ps. „Bonawentura”. Kiedy powstańcze dowództwo podjęło decyzję o ewakuacji Starówki i przebiciu do Śródmieścia, Andrzej „Morro” wraz ze swoimi żołnierzami przebił się przez placówki niemieckie do powstańczego Śródmieścia. Była to jedyna grupa, której udało się przejść drogą naziemną, a nie kanałami.

Fotografia Andrzeja Romockiego ps. „Morro”
16 kwietnia 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Andrzeja Romockiego ps. "Morro", bohatera powstania warszawskiego, który wykazał się niezwykłym talentem podczas akcji przebicia do Śródmieścia.