Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundial dla dzieci, czyli jak zapisać malucha do szkółki piłkarskiej?

AIP
Materiały prasowe
Właśnie zakończył się mundial, czyli światowe zmagania w piłce nożnej, które w tym roku odbyły się w Rosji. A jeśli mamy w domu małego pasjonata piłki nożnej? Może warto zapisać go do szkółki? Nabór do szkółek piłkarskich zaczyna się zazwyczaj we wrześniu, ale latem odbywa się mnóstwo obozów i kolonii sportowych, podczas których można spróbować swoich sił w piłce. Na treningi przyjmowani są zazwyczaj chłopcy i dziewczynki w wieku 5-10 lat, ale coraz częściej słyszy się też o grupach funkcjonujących w ramach „Piłkarskich Przedszkoli”, do których można zapisać nawet trzylatków. Na co zwrócić uwagę decydując się na szkółkę piłkarską? Jaki sprzęt kupić? Jakie ubezpieczenie wybrać w przypadku treningów odbywających się w Polsce, a jakie gdy nasze dziecko jedzie na zgrupowanie za granicę?

Piłka nożna jest jednym z najbardziej lubianych sportów, także w Polsce. Najmłodsi uczą się techniki poprzez zabawę, a regularne treningi gwarantują im wszechstronny rozwój ruchowy i eliminują deficyty w rozwoju motorycznym. Futbol to nie tylko gra, ale również szkoła charakteru i osobowości. Podczas treningów zdarzają się kontuzje i inne nieszczęśliwe wypadki, dlatego poza zakupem sprzętu warto wybrać również odpowiednie ubezpieczenie. – Pamiętajmy, że najważniejsze powinno być bezpieczeństwo naszego dziecka. Szkółki piłkarskie często zapewniają ubezpieczenie dla swoich podopiecznych. Taka polisa obejmuje nieszczęśliwe wypadki, które mogą wydarzyć się podczas treningów, zgrupowań, imprez sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, a także podczas letnich zawodów, obozów, czy kolonii. Zanim jednak zapiszemy dziecko na pierwszy trening, warto upewnić się, czy dana szkółka zapewnia ubezpieczenie, sprawdzić jego zakres oraz sumę ubezpieczenia – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Od czego zatem zacząć piłkarskie przygody naszych dzieci? Oto kilka podpowiedzi.

Dla kogo szkółka piłkarska i czego można się nauczyć?

Warto pamiętać, że talent to jedno, a umiejętności to drugie. W szkółce piłkarskiej dzieci uczą się nie tylko techniki, ale poznają też futbol od strony taktycznej. Regularne zajęcia pozwalają wyeliminować popełniane błędy i uczą wytrwałości. Wiele klubów, przed zapisaniem dziecka do szkółki, zaleca wykonanie badań sprawdzających zdolność do uprawiania sportu. Takie badania są bezpłatne, zazwyczaj wykonuje się je po zaaklimatyzowaniu dziecka w drużynie. Do chwili wykonania badań niektóre szkółki proszą rodziców o podpisanie oświadczenia do umowy, na podstawie którego to rodzice przejmują odpowiedzialność za dziecko w przypadku jego problemów zdrowotnych. Do szkółki można zapisać chłopców i dziewczynki już w wieku 3 lat, ale zazwyczaj grupy wiekowe zaczynają się od lat 4 lub 5. Umowę z klubem podpisuje się zazwyczaj na rok, a zajęcia startują wraz z rokiem szkolnym. Latem odbywa się również mnóstwo obozów piłkarskich, podczas których można zintegrować się z innymi zawodnikami, odbyć profesjonalne treningi, czy zagrać w turnieju. Zanim wybierzemy szkółkę, sprawdźmy opinie o niej w Internecie, zasięgnijmy informacji o trenerze i jego doświadczeniu, wyślijmy dziecko na próbny trening, przekonajmy się, czy zaadaptuje się w grupie. Warto dowiedzieć się również jak duże są grupy, ile trwają zajęcia, jakie jest wyposażenie placów treningowych. Zdarza się również, że podczas zajęć możliwa jest nauka języka angielskiego.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Zanim podpiszemy umowę warto sprawdzić jakie ubezpieczenie zapewnia zawodnikom szkółka. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków działające w trakcie treningów, zawodów, a także w drodze na treningi standardowo obejmuje zdarzenia takie jak złamanie nogi, ręki, uszkodzenia głowy, kręgosłupa, brzucha, narządu wzroku czy słuchu. Polisa obejmuje też wstrząśnienie mózgu, zawał, czy zatrucie. Warto zapytać o zakres danego ubezpieczenia. Kolejną ważną kwestią jest suma ubezpieczenia. – Pamiętajmy, że podstawą ustalenia wysokości świadczenia z NNW jest suma ubezpieczenia, tymczasem wiele szkółek decyduje się na polisę grupową, która co prawda jest atrakcyjna cenowo, ale ma również niską sumę ubezpieczenia. W przypadku złamanej ręki lub nogi dostaniemy ok. 4-6 proc. sumy ubezpieczenia, a jeśli ta opiewała na 5 tys. zł otrzymamy świadczenie na poziomie 300 zł – podkreśla Anna Materny z Gothaer. Ubezpieczenie NNW można wykupić również indywidualnie, bezpośrednio w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wtedy mamy wpływ na zakres ochrony i wysokość sumy ubezpieczenia.

Co jeśli letni obóz piłkarski odbywa się za granicą?

Jeśli wysyłamy dziecko za granicę warto wyrobić mu Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Dzięki niej będzie miało dostęp do bezpłatnej opieki medycznej na terenie całej Unii Europejskiej, a dodatkowo Islandii, Norwegii, Szwajcarii czy Lichtensteinu. Karta EKUZ obejmuje koszty leczenia, ale nie pokrywa kosztów transportu medycznego (np. do Polski), akcji poszukiwawczej czy ratowniczej. Na jej podstawie nie można ubiegać się o świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu, dlatego jeśli nasza pociecha jedzie na turniej lub letnie zgrupowanie lepiej wykupić polisę turystyczną. Taka polisa, poza następstwami nieszczęśliwych wypadków, obejmuje również koszty transportu medycznego. W przypadku złamania nogi, podczas, gdy w transporcie wymagana jest pozycja leżąca, a sam transport odbywa się samolotem, nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę rejsowy samolot pasażerski, to koszt takiego transportu np. z krajów Europy południowej zaczyna się od 10-12 tysięcy złotych.1 Jeśli uraz jest bardziej skomplikowany, koszt usługi wzrośnie. – Pamiętajmy, że polisa turystyczna to kompleksowa ochrona za granicą. Począwszy od następstw nieszczęśliwych wypadków, a w tym pokrycia kosztów leczenia, aż po transport do Polski. To również ochrona w przypadku kradzieży, uszkodzenia czy zniszczenia bagażu, sprzętu sportowego lub elektronicznego.

Jaki sprzęt wybrać dla dziecka?

Najważniejsze jest odpowiednie obuwie – na salę najlepsze będą halówki z podeszwą kauczukową, a na boisko ze sztuczną trawą - obuwie typu turf z tzw. małymi korkami. Szkółki zalecają, by obuwie kupić dopiero wtedy, gdy wiadomo, że dziecko zostanie w grupie i będzie regularnie trenować. Na początku może grać w zwykłym obuwiu sportowy, które nosi na zajęcia WF do szkoły. Na trening potrzebna jest też koszulka, spodenki, ewentualnie dres na gorszą pogodę. Warto zapakować dziecku wodę mineralną i pożywną kanapkę, która przyda się po treningu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mundial dla dzieci, czyli jak zapisać malucha do szkółki piłkarskiej? - Portal i.pl