
KUBA
Ze względu na skutki huraganu Irma, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami na Kubę.
Po przejściu huraganu sytuacja w wielu regionach Kuby jest trudna. Doszło do zniszczenia lub uszkodzenia istotnej infrastruktury. Pojawiają się kłopoty z zaopatrzeniem w artykuły pierwszej potrzeby oraz paliwo. Występują braki zasilania elektrycznego, wody, częściowo nie działa komunikacja telefoniczna (w tym GSM).
Najtrudniejsze warunki panują na wybrzeżu i wyspach w prowincjach środkowo-wschodniej części kraju. Większość hoteli znajdujących się na wyspach Cayo Santa María, Cayo Coco, Cayo Guillermo oraz w Varadero została poważnie uszkodzona.
Nie można wykluczyć wybuchu epidemii związanych podtopieniami i wysokimi temperaturami.

WENEZUELA
W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Wenezueli.
W całym kraju, w szczególności w Caracas, dochodzić może do demonstracji i niepokojów społecznych.
W kraju występują braki w zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby, w tym leki. Odnotowuje się wzrost przestępczości.
Możliwe są poważne utrudnienia telekomunikacyjne, w transporcie lądowym oraz lotniczym. Niektóre międzynarodowe linie lotnicze ograniczają połączenia z Wenezuelą, a dostępne loty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Granice lądowe z Kolumbią i Brazylią mogą być okresowo zamykane.
W przypadku dalszego pogorszenia sytuacji, możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom polskim w Wenezueli mogą być ograniczone.

KARAIBY
Ze względu na skutki huraganu Irma i Maria, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże na Anguillę, Barbudę, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominikę, Saint-Martin, Sint Maarten, Saint-Barthelemy, Saint Kitts i Nevis oraz Turks i Caicos.
W wyniku huraganu, na wyspach doszło do zniszczenia lub uszkodzenia większości infrastruktury. Mogą nie działać szpitale i lotniska. Występują poważne kłopoty z zaopatrzeniem w artykuły pierwszej potrzeby oraz paliwo. Występują poważne ograniczenia w dostępie do zasilania elektrycznego i wody. Komunikacja telefoniczna (w tym GSM) może nie działać.
Nie można wykluczyć wybuchu epidemii związanych podtopieniami i wysokimi temperaturami. Odnotowuje się wzrost przestępczości.
Władze miejscowe mogą nie być w stanie poradzić sobie z sytuacją w przypadku nadejścia kolejnego huraganu.

GWINEA BISSAU
W związku z trwającym od połowy 2015 roku impasem politycznym, sytuacja bezpieczeństwa w Gwinei Bissau pogarsza się. Dochodzić może do groźnych demonstracji i zamieszek. Nie można wykluczyć gwałtownej eskalacji kryzysu.
W Gwinei Bissau utrzymuje się także wysoki poziom przestępczości. Kraj jest terenem aktywności gangów narkotykowych i przemytników, zdarzają się napady rabunkowe.
Obywatelom polskim przebywającym w Gwinei Bissau, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa i śledzenie na bieżąco sytuacji.