MŚ w grapplingu: Medalowe żniwa biało-czerwonych w formule Gi!

AK
Jedenaście medali wywalczyli reprezentanci w mistrzostwach świata w grapplingu w formule Gi, które rozgrywane były w Warszawie. Po raz czwarty na podium stanął Paweł Jaworski (-84kg), a podwójny tytuł mistrzów świata seniorów wywalczyli: Magdalena Loska (-71kg) oraz Andrzej Iwat (-100kg).

Ostatniego dnia mistrzostw świata w grapplingu, które rozgrywane były w hali OSiR Włochy w Warszawie reprezentanci Polski wywalczyli aż 11 medali w tym sześć złotych medali. Taki wynik pozwolił naszej reprezentacji wygrać klasyfikację drużynową seniorów i seniorek w formule Gi.

Do rywalizacji nie przystąpiło wielu Amerykańskich grapplerów, którzy po sukcesie w formule Gi (zwycięstw w klasyfikacji drużynowej) nie stawili się w większej grupie na oficjalnym ważeniu tym samym nie zostali dopuszczeni do rywalizacji.

Czwarty medal i trzeci złoty wywalczył Paweł Jaworski (Stowarzyszenie Grappling Kraków) w kategorii do 84kg. W finale przez poddanie pokonał Jeremie Blaina z Kanady. Wcześnie wygrał rywalizację w gronie juniorów zarówno w formule Gi jak i No-Gi oraz wywalczył brązowy medal w rywalizacji seniorów w formule No-Gi.

Tytuł mistrza świata wywalczył Jakub Najdek (Stowarzyszenie Grappling Kraków), który nie miał sobie równych w kategorii do 77kg wygrywając wszystkie cztery walki przez poddanie. W finale pokonał Francuza Pierre Manzo. Brązowy medal w tej kategorii wagowej wywalczył Natan Sap (Stowarzyszenie Grappling Kraków).

Po swój drugi tytuł mistrza świata sięgnął Andrzej Iwat (KS Złomiarz Team Gdańsk) w kategorii do 100kg. Po triumfie w formule No-Gi tym razem nasz grappler był niepokonany w formule Gi czyli rywalizacji w kimonach.

Po swój drugi tytuł mistrzyni świata w Warszawie sięgnęła Magdalena Loska (KS Shark Łódź) w kategorii do 71kg. W finałowej walce pokonała po dogrywce Francuzkę Alycia Quenee. Był to trzeci pojedynek tych zawodniczek podczas zawodów w Warszawie i wszystkie wygrała nasza grapplerka.

W kategorii do 53kg oglądaliśmy "siostrzany" finał w którym zmierzyła się Magdalena Giec (Stowarzyszenie Grappling Kraków) i Adriana Wojarska (Copacabana Kielce). Lepsza okazała się być Wojarska i do srebrnego medalu w formule No-Gi dołożyła tytuł mistrzyni świata w formule Gi. Giec została wicemistrzynią świata czym powetowała sobie słabszy występ w formule No-Gi.
Tytuł mistrzyni świata wywalczyła również wywodząca się z ju-jitsu, Justyna Sitko (ZUKS Siła Mysłowice) w kategorii do 90kg, wicemistrzynią została również Sandra Pniak (Stowarzyszenie Grappling Kraków), a brązowy medal wywalczyła Alicja Stypułkowska (Stowarzyszenie BJJ Factory Warszawa) w kategorii do 53kg oraz Justyna Czyczyn (Stowarzyszenie Sportów Walki Berserkers) w gronie zawodniczek do 90kg.

Sponsorem Polskiego Związku Zapaśniczego jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A, a turniej został zorganizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego „Mazowsze” zadanie publiczne - dofinansowanie środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, a także Ministerstwa Sportu i Turystyki.