12 lutego 1913 roku bydgoski oddział związku hakatystów niemieckich wydał odezwę do niemieckich mieszkańców Bydgoszczy, aby kupowali towary wyłącznie w niemieckich składach, chcąc w ten sposób doprowadzić do upadku przedsiębiorstw polskich.
♦♦♦
12 lutego 1920 roku po raz pierwszy od powrotu Bydgoszczy do Polski zebrała się na posiedzeniu Tymczasowa Rada Miejska, nominowana przez ministra byłej dzielnicy pruskiej.
♦♦♦
12 lutego 1921 roku za sumę 1 750 000 marek polskich dotychczasowi właściciele – spółka polska, sprzedała niezwykle ważny dla społeczności polskiej pod zaborami Dom Polski przy ul. Gamma (obecnie Warmińskiego). Nowi właściciele urządzili w nim fabrykę aparatów telefonicznych i zamków do drzwi.
♦♦♦
♦♦♦
12 lutego 1931 roku na mocy rozporządzenia prezydenta Bydgoszczy istotnej zmianie uległa zasada numeracji domów. Wcześniej posesje otrzymywały numery bieżące po kolei, bez podziału na parzyste i nieparzyste, najpierw po jednej stronie ulicy, a następnie, w odwrotnej kolejności, jakby wracając, do początku ulicy. Po zmianie po jednej stronie ulicy (prawej) biegły numery parzyste, po drugiej zaś (lewej) równolegle numery nieparzyste.
♦♦♦
12 lutego 1936 roku w sali Banku Spółek Zarobkowych otwarta została, budząca ogromne zainteresowanie, wystawa przyrodnicza ze zbiorów Michaliny Issakowej, podróżniczki po Ameryce Południowej. Kolekcja liczyła 25 tys. okazów. Bydgoszczanie oglądali m.in. owady egzotyczne, wypchane ary i kolibry, skóry węży, czaszki jaguarów oraz wyroby rękodzieła Indian z plemienia Karoadów.
♦♦♦
12 lutego 1972 roku został wyburzony most Władysława IV w Bydgoszczy. Obiekt wyburzono wraz z likwidacją fragmentu Kanału Bydgoskiego. Wyburzenie wiązało się z budową węzła Grunwaldzkiego.
♦♦♦
12 lutego 1975 roku nastąpiło oddanie do użytku nowej arterii miejskiej: po przebiciu na południe i wyburzeniu kilku budynków ul. Królowej Jadwigi nie kończyła się już na wysokości ul. Garbary, ale została wydłużona tak, by dochodziła do ówczesnej ul. Czerwonej Armii. W ten sposób zakończone zostały prace przy budowie nowego ronda Grunwaldzkiego, które po zasypaniu części Kanału Bydgoskiego w ogromnym stopniu ułatwiło komunikację w tej części miasta.
♦♦♦
12 lutego 2015 roku w Bydgoszczy odbyło się sympozjum poświęcone bydgoszczaninowi, znakomitemu kryptologowi, Marianowi Rejewskiemu. Gościem konferencji był córka matematyka, Janina Sylwestrzak.
♦♦♦
Zobacz ogłoszenia z gazet sprzed 100 lat!:
Bydgoskie ogłoszenia sprzed 119 lat! Zobaczcie dawne ogłosze...
Polub "Express" na Facebooku
